Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dá sa postaviť nová jadrová elektráreň načas a v súlade so schváleným rozpočtom?

Výstavba jadrovej elektrárne Leningradska II. Foto: energia.sk

Riaditeľka slovenskej pobočky Rusatom Overseas, p. Denisa Voleková hovorí, že pokiaľ ide o výstavbu nových blokov, ROSATOM je globálnym lídrom. Momentálne sa v rôznych štádiách nachádzajú projekty na výstavbu 28 nových blokov VVER, z ktorých sa väčšina – 19 blokov – sa nachádza mimo Ruskej federácie. ROSATOM realizuje projekty v Číne, Indii, Turecku, Bangladéši, Vietname, Bielorusku, Arménsku a na  Ukrajine. „Okrem toho prebiehajú rokovania o celom rade nových projektov. Ako príklad môžeme uviesť, že ROSATOM dostal od Agentúry pre atómovú energiu Jordánska správu o tom, že ruská ponuka v tendri na výstavbu prvej JE v krajine sa dostalo na prioritnú pozíciu. Fínska spoločnosť Fennovoima vybrala ruskú ponuku a vedie rokovania o výstavbe JE vo Fínsku. Taký veľký objem nových zákaziek je názorným potvrdením konkurencieschopnosti našich reaktorov VVER. Pokiaľ máme objednávky a je ich veľa, znamená to, že produkt je dobrý. To je jednoduchý trhový zákon, ktorý platí aj pre jadrovú energetiku,“ povedala pani D. Voleková.

Pokiaľ ide o výstavbu v súlade s harmonogramom, pani D. Voleková tvrdí, že je to „práve sériový charakter našich stavieb, ktorý nám umožňuje spúšťať nové bloky do prevádzky načas a v rámci rozpočtu. Zа posledných 20 rokov sa spustilo do prevádzky 16 energetických blokov typu VVER. Vďaka týmto skúsenostiam sme už v roku 2010 v predstihu spustili do prevádzky 2. blok Rostovskej JE а v roku 2012 – 4. blok Kalininskej JE. Okrem toho posledný bol nielen spustený do prevádzky v  predstihu voči harmonogramu, ale aj s podstatným krátením rozpočtu – takmer o 10%.“

Sériová výstavba blokov, a konkrétne 3. bloku Rostovskej JE, pokračuje s predstihom voči harmonogramu. Generálny dodávateľ (NIAEP) je podľa slov D. Volekovej pripravený „uskutočniť v roku 2014 nielen fyzické spustenie, ale aj spustenie energetického zariadenia. Do konca roku 2013 má dôjsť k fyzickému spusteniu 4. bloku Belojarskej JE s  jadrovým reaktorom na báze rýchlych neutrónov BN-800. Jeho spustenie je naplánované na rok 2014. Okrem toho sa v budúcom roku očakáva spustenie 2. bloku JE Kudankulam v Indii, kde bol nedávno spustený do prevádzky prvý blok.

V súčasnosti tiež finišujú práce na výstavbe Novovoronežskej JE-2. Reaktor by mal byť spustený do prevádzky v decembri 2014. Tento blok je hlavným blokom projektu JE-2006, v rámci ktorého boli použité nové evolučné technológie. Prvý blok Novovoronežskej JE-2 sa má stať referenčným nielen pre nové JE v Rusku, ale aj pre nové atómové elektrárne v zahraničí. „Všetky spomenuté príklady dokazujú, že stavať v termíne sa dá. Dodávateľ však musí mať skúsenosti. ROSATOM ich má vďaka tomu, že ako jediná spoločnosť na svete, stavia jadrové elektrárne nepretržite už viac ako 50 rokov,“ uzavrela D. Voleková.

Zdroj: Rusatom Overseas

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.