Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stanislav Janiš (SZVT) - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Stanislav Janiš (SZVT) - Foto: energia.sk
3. júla 2017 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

CZT a dodávka chladu. Hudba budúcnosti?

Šéf SZVT Stanislav Janiš. Foto: energia.sk

Dodávka chladu prostredníctvom systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT) skrýva do budúcnosti veľkú perspektívu. Klimatické podmienky navyše naznačujú, že dopyt spotrebiteľov po výrobe chladu sa bude zvyšovať. A sú to práve letné mesiace, kedy sa teplárenské kapacity obmedzujú len na produkciu teplej vody. „V lete fungujeme na 30 % z celoročnej prevádzky. Vyrábať chlad predstavuje obrovský obchodný potenciál,“ tvrdí Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

Pri novej výstavbe sa výroba a dodávka chladu stáva postupne štandardom. „Na Slovensku sme v úplnom počiatku a začíname jednotlivými objektmi. Prvými klientmi sú vždy administratívne budovy, pretože tam je ten dopyt po chlade najväčší,“ vysvetlil Ivan Ďuďák z predstavenstva SZVT.

V druhom slede sa budú pridávať aj rezidenčné objekty. Komplikovanejšia je však dodávka chladu v starších bytových domoch. Takéto riešenie si vyžaduje nemalé investície do rozvodov a inštaláciu ďalších zariadení. „Najnáročnejšie je vybudovať rozvody studenej vody, pretože ide o stavebný zásah do budovy, ktorý si vyžaduje isté obmedzenia. Nejde však o nič neuskutočniteľné.“

Technických možností ako distribuovať chlad je viacero. K najjednoduchším patrí zariadenie umiestnené pod stropom, ktoré ochladený vzduch „rozfúka“ do miestnosti. Ďalším je systém stropného chladenia, kedy sa chladný vzduch sála do miestnosti prostredníctvom kapilárnych rohoží. „Táto technológia je  menej háklivá pre ľudský organizmus. Sálavý chlad je príjemnejší aj dlhšie trvajúci,“ poznamenal. K mínusom patrí napríklad pomalší nábeh ako u klimatizácie.

Centrálna dodávka chladu má podľa Ďuďáka v porovnaní s tradičnou klimatizáciou aj ďalšiu výhodu. „Ak si dá každý v byte klimatizačnú jednotku na elektrinu, siete nie sú stavané na tak veľký odber elektriny. Centrálny spôsob dodávky má v tomto väčšiu perspektívu,“ uzavrel. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.