Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júla 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Cyprus by od roku 2019 mohol zarábať na vývoze zemného plynu

Podľa ministra obrovské podmorské ložiská plynu, ktoré boli objavené v cyperských vodách, by sa mohli pre domácu spotrebu začať využívať v roku 2017. Neskôr plánuje Cyprus zemný plyn aj vyvážať, no najskôr to bude v roku 2019 alebo 2020, dodal Sylikiotis.

„Očakávame, že od roku 2019 až 2020 by sme mohli dosiahnuť výrazné príjmy z vývozu tejto komodity,“ povedal minister novinárom z Bruselu počas brífingu v Nikózii. Krajina od začiatku júla prevzala polročné predsedníctvo v Európskej únii.

Cyprus, ktorý informoval o objave ložísk zemného plynu pri svojom pobreží v decembri minulého roka, sa v máji ešte viac priblížil k možnosti stať sa vývozcom energií, keď dostal od zahraničných firiem 15 ponúk na rozvoj deviatich blokov. Medzi záujemcami sú talianska firma ENI, francúzsky Total, malajzijská spoločnosť Petronas či ruský Novatek.

Prieskumy naznačujú, že v oblasti medzi Cyprom a Izraelom sa nachádza viac než 2,83 bilióna kubických metrov plynu. To je takmer ročný objem spotreby plynu vo svete.

Aj keď na jednej strane vyvolal tento objav veľký záujem energetických firiem, zároveň zvýšil politické napätie medzi Cyprom a Tureckom. Ankara, ktorá neuznáva suverenitu Cypru, už pohrozila zahraničným firmám, že nebudú mať prístup k tureckým energetickým projektom, ak sa budú zúčastňovať aj na cyperských podmorských energetických projektoch. Znervóznel aj Libanon, ktorého výsostné vody susedia s cyperskými a izraelskými a ktorý má tiež záujem získať svoj podiel z podmorského bohatstva v tomto regióne.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.