Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske Bohunice-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Atómová elektráreň Jaskovské Bohunice. Foto: TASR/Pavol Ivan
18. októbra 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Cvičenie Havran v atómovej elektráni Bohunice V2

Simulovaná havária jadrového zariadenia v Jaslovských Bohuniciach preverila v stredu a vo štvrtok (17. a 18. 10. 2012) pripravenosť a reakciu krízových štábov, polície, hasičov, záchranárov, štátnej správy a samospráv z Trnavského, Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. Cvičenie Havran 2012 bolo špeciálne zamerané na tok informácií zo sídla jadrového zariadenia až po ministerstvá.

Simulovaná havária bola dôsledkom seizmickej udalosti s epicentrom v blízkosti Jaslovských Bohuníc. Z dôvodu rýchleho priebehu havárie bol na území jadrového zariadenia vyhlásený núdzový stav.

Elektráreň identifikovala udalosť III. stupňa bez radiačných následkov pre okolie s očakávaným prechodom do fázy ťažkej havárie do piatich hodín. V dôsledku vzniknutej situácie zasadal ústredný krízový štáb, ktorý odporučil vláde SR vyhlásiť mimoriadnu situáciu na celom území Slovenskej republiky.

V rámci cvičenia bol vypracovaný oznam o mimoriadnej situácii pre Rozhlas a televíziu Slovenska, odvysielaný však už nebude. Súčasne budú prijaté opatrenia na ochranu obyvateľstva, informovanie obyvateľstva a vyrozumenie susedných štátov.

Do cvičenia sa zapojili Slovenské elektrárne, a.s., Atómové elektrárne Bohunice, Úrad jadrového dozoru SR, Ústredný krízový štáb, zložky ministerstva vnútra, napríklad sekcia integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany, Prezídium Hasičského a záchranného zboru a Prezídium Policajného zboru SR. Takisto sa na cvičení podieľali Ozbrojené sily SR, záchranky z Nitry, Trnavy, Trenčína a Bratislavy, Úrad verejného zdravotníctva SR, Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby SR, Slovenský Červený kríž, Slovenský hydrometeorologický ústav a Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Na regionálnej úrovni sa počítalo s účasťou obvodných úradov v sídlach dotknutých krajov a vybraných obcí.

Praktické činnosti si vyskúšali napríklad v Kátlovciach, Červeníku, Dubovanoch a niektorých ďalších obciach.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.