Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. marca 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČR: V bani Paskov sa dnes prestalo ťažiť čierne uhlie

Baňa Paskov, ktorá sa v posledných dvoch rokoch nazýva Banský závod 3, má dve šachty: Staříč a Chlebovice. Uhlie sa v bani začalo ťažiť v roku 1964, baníci z nej odvtedy vyviezli viac než 46 miliónov ton uhlia. Spoločnosť OKD končí ťažbu v bani Paskov z ekonomických dôvodov, ťažba sa nevypláca a škodí hospodáreniu celého podniku, ktorý je od vlaňajška v úpadku.

Uzavretím bane Paskov končí ťažba v celej ostravskej časti niekdajšieho Ostravsko-karvinského revíru. Z bane k dnešnému dňu odchádza 1030 zamestnancov. Cez 300 ľudí bude v bani ďalej pracovať na jej útlme a 183 baníkov prejde do baní na Karvinsku.

Česká vláda 28.4.2014 rozhodla o poskytnutí grantu na ukončenie ťažbyčierneho uhlia vo výške 600 miliónov korún. Pomoc sa poskytuje k financovaniu odstupného pracovníkom či zvláštneho odškodnenia pre tých, ktorí bol pri práci vystavené zdravotným rizikám.

Celé OKD bude mať po uzatvorení bane Paskov zhruba 10.000 zamestnancov. Firma je od minulého roka v úpadku, do problémov ju priviedli klesajúce ceny uhlia a zadlženosť. Od vyhlásenia insolvencie, ktorú navrhlo samo OKD, už firma urobila mnoho úsporných opatrení. Jedným z nich je aj ukončenie ťažby v bani Paskov. Postupne sa majú zatvárať aj ostatné bane, posledný z nich pravdepodobne v roku 2023.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.