Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ČR sa nepripojí k listu proti rozšíreniu Nord Streamu

Plán na rozšírenie Nord Streamu o dve potrubia by umožnil obmedziť prepravu plynu z Ruska do Európy cez Ukrajinu. O podporu českú vládu požiadal slovenský minister Vazil Hudák.

Slovensko a šesť ďalších krajín EÚ v pondelkovom liste eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi naznačilo možné negatívne dopady projektu na energetickú bezpečnosť dotknutých krajín a regiónu východnej Európy. Projekt by mal podľa nich podliehať veľmi podrobnému preskúmaniu zo strany EK.

Český minister Jan Mládek na tlačovej konferencii po rokovaní vlády uviedol, že list, ako ho jeho slovenský kolega formuloval, je príliš silný. „Rokovali sme o tom so slovenským ministerstvom, nepodarilo sa ale uzavrieť dohodu,“ vysvetlil, prečo dnes požiadal kabinet, aby sa k zámeru vyjadril.

MPO ČR uviedlo, že okrem SR list podpísali aj Litva, Lotyšsko, Estónsko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko. Pôvodne sa pritom hovorilo o desiatke krajín, ktoré sa pod list podpísali.

Rozšírenie plynovodu má podľa Mládka svoje pozitíva i negatíva. “ Mal by byť dlhodobo garantovaný minimálny objem tranzitu plynu cez Ukrajinu tak, aby zostala zachovaná funkčnosť tejto trasy. Je aj v záujme Českej republiky mať dve plne funkčné trasy zásobovania plynom z Ruskej federácie,“ povedal Mládek.

Česko podľa neho podporuje i diverzifikáciu zdrojov. „Najperspektívnejšie sa javí v súčasnej dobe plynovod TANAP, ktorý je azerbajdžansko-tureckým projektom a ktorý je už vo výstavbe. V budúcnosti by sme mohli kupovať z Azerbajdžanu nie len ropu, ale aj plyn,“ dodal český minister.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.