Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ČR: Rafinéria v meste Kralupy nad Vltavou obnovila spracovávanie ropy

Firma neplánovanú odstávku využila na ďalšiu údržbu a uskutočnila práce, s ktorými sa počítalo na budúci rok, uviedol včera generálny riaditeľ Českej rafinérskej Krzysztof Zdziarski. Ďalšia väčšia odstávka kralupskej prevádzky by podľa neho nemala nastať skôr než v roku 2018.

Unipetrol tiež uviedol, že má pre rafinériu uzavreté poistenie proti poškodeniu majetku aj proti súvisiacemu prerušeniu prevádzky.

Hneď po májovom výbuchu hrozilo, že Česko bude musieť kvôli havárii siahnuť do štátnych palivových rezerv. To ale nakoniec nebolo nutné. Unipetrol si však od správy rezerv prenajal voľný zásobník na 80.000 ton ropy v obci Nelahozeves, kde uskladnil ropu, ktorej dodávku už nešlo zastaviť.

Česká rafinérská je jediným spracovateľom ropy a výrobcom ropných produktov v Česku. Okrem Kralup má ešte rafinériu v Litvínove. Ročná kapacita oboch zariadení je dohromady zhruba deväť miliónov ton ropy, z čoho na kralupskú rafinériu pripadá 3,3 milióna ton.

V litvínovskom areáli zase vlani vypukol požiar etylénovej jednotky. Jej rekonštrukcia trvala viac než 10 mesiacov a skončila sa v polovici augusta tohto roka. Náklady na rekonštrukciu dosiahli 4 miliardy korún.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.