Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
coal
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Joost J. Bakker IJmuiden (licencia Creative Commons)
16. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

ČR: Polícia vypočula bývalého premiéra kvôli privatizácii spred 10 rokov

Privatizácia spoločnosti Mostecká uhelná sa stala dôvodom policajného vypočúvania členov bývalej vlády Miloša Zemana v Českej republike. Okrem expremiéra sa ho zúčastnili aj bývalý minister práce a sociálnych vecí Vladimír Špidla či exminister školstva Eduard Zeman.

„Vypovedal som presne to isté, čo som povedal v parlamente, odcitoval som zápis zo zasadania vlády a poprial som vyšetrovateľom veľa úspechov v ich práci ,” povedal Zeman.

Podľa Zemana predala česká vláda štátny podiel v Mosteckej uhelnej za 650 mil. českých korún. Väčšia časť privatizácie prebehla podľa expremiéra za predchádzajúcej vlády Václava Klausa. „Na nás už zostal iba menšinový podiel a pretože sa s ním už nedalo nič robiť, tak sme ho predali, “ doplnil. Kúpila ho vraj spoločnosť Appian Group, v ktorej pracoval bývalý prezident Medzinárodného menového fondu (MMF) Jacques Degrott. „Dosť pochybujem, že by to bola podvodnícka spoločnosť,“ uzavrel expremiér.

Vypočúvanie Zemana a členov jeho kabinetu potvrdila aj hovorkyňa Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe Irena Válová. Odmietla však potvrdiť, či výsluchy súvisia s kauzou Mosteckej uhelnej. Uviedla, že zástupcovia švajčiarskej prokuratúry sú tento týždeň v Českej republike, aby sa zúčastnili na vypočúvaniach. Všetko sa odohráva s právnou pomocou, o ktorú Švajčiarsko požiadalo.

Žiadosť o právnu pomoc pred tým putovala aj z Česka do Švajčiarska. Česká strana podľa Válovej požiadala o „dokumenty a poznatky” súvisiace s odloženou kauzou Mosteckej uhelnej. „Potom, čo ich zanalyzujeme, tak sa naša strana rozhodne, či obsahujú nový poznatok, ktorý by umožňoval znovuotvorenie prípadu,“ dodala.

Podpredseda Zemanovej vlády a minister práce a sociálnych vecí Vladimír Špidla potvrdil vypočúvanie svojej osoby. „Odpovedal som na všetky otázky bez problémov,” doplnil. Špidla nechcel robiť predčasné závery v prípade privatizácie Mosteckej uholnej: „To je na vyšetrovateľoch, aby tak urobili.“ Bývalý minister tiež odmietol prezradiť miesto vypočúvania. Ako svedok bol podľa vlastných slov vypočúvaný tiež bývalý minister školstva Eduard Zeman.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.