Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
31. mája 2012 Ostatné od Energia.skSITA

ČR: Nový zákon mení podporu OZE

Zákon sústreďuje v jednom predpise podporu pre obnoviteľné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanú výrobu elektriny a tepla z obnoviteľných zdrojov. Medzi podporované zdroje energie patrí tiež biometán.

Prezident republiky Václav Klaus zákon vetoval s odôvodnením, že ďalej zvyšuje náklady na obnoviteľné zdroje. Snemovňa však veto na začiatku mája prehlasovala.

Česká fotovoltaická priemyselná asociácia uvítala, že zákon vracia pomoc malým fotovoltaickým elektrárňam, ktoré nie sú pripojené do siete a dodávajú energiu iba objektu, na ktorom sú inštalované. Zákon tiež ruší skoršiu rezerváciu výkonu solárnych elektrární, čím by sa malo v sieti pre obnoviteľné zdroje uvoľniť asi 600 MW.

„Vzhľadom na to, že túto kapacitu už raz distribučné spoločnosti schválili, nemala by byť žiadna prekážka uvoľniť ju viacmenej okamžite,“ uviedla asociácia. V novej legislatíve vidí ale aj niekoľko problémov, ktoré rast obnoviteľných zdrojov obmedzia.

Zákon umožňuje ERÚ zastaviť podporu obnoviteľných zdrojov, ak bude naplnený národný plán o obnoviteľných zdrojoch. Ten predpokladá, že tieto zdroje v roku 2020 pokryjú 13,5 % celkovej spotreby energie v Česku.

Od roku 2014 chce ERÚ zastaviť všetku podporu obnoviteľných zdrojov, a preto žiada novelizáciu zákona. Podľa šéfky úradu Aleny Vitáskovej je súčasná podpora obnoviteľných zdrojov za hranicou ekonomických možností krajiny a zastavením pomoci v roku 2014 by spotrebitelia v najbližších 20 až 30 rokoch mohli na nákladoch za energiu ušetriť stovky miliárd českých korún.

Ministerstvo priemyslu a obchodu uviedlo, že je pripravené s ERÚ na novele spolupracovať.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.