Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
temelin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
letecký záber na jadrovú elektráreň Temelín Foto: TVEL/Grayling
1. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

ČR: Ministerstvo zverejnilo posudok na dostavbu Temelína

Podľa Eduarda Sequens z ekologického hnutia Calla boli nedostatky dokumentácie hodnotiace vplyvy plánovaných reaktorov na životné prostredie tak zásadné, že ministerstvo nechalo spracovať novú dokumentáciu.

„Som zvedavý, ako sa s nimi vysporiadal spracovateľ posudku. Posudok má 209 strán plus množstvo príloh, vysporiadanie pripomienok k dokumentácii má bezmála tisícku strán,“ povedal Sequens.

Spracovanie posudku zabezpečilo ministerstvo životného prostredia prostredníctvom autorizovaného odborníka. Hodnotiacu správu rozpošlú na na príslušné úrady, aby sa k nemu vyjadrili. Medzi príjemcami je napríklad Juhočeský kraj,  potrebné Banskobystrický kraj a 32 obcí z okolia elektrárne, Krajská hygienická stanica, Česká inšpekcia životného prostredia, Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť, Ministerstvo priemyslu a Správa úložísk rádioaktívnych odpadov.

S jeho obsahom sa verejnosť môže zoznámiť aj prostredníctvom Informačného systému EIA, kde je už zverejnený v elektronickej podobe.

Jednotlivci i občianske združenia sa môžu k posudku vyjadriť do 30 dní odo dňa jeho zverejnenia na úradnej tabuli Juhočeského kraja. Zoznámiť sa s posudkom budú môcť aj ľudia žijúci v susedných krajinách, teda v Nemecku, Rakúsku, Poľsku a na Slovensku, ktoré sa k riadeniu EIA už skôr prihlásili.

Mimo procesu EIA tiež pokračuje zadávacie konanie verejného obstarávania na dodávateľa dostavby Temelína, v rámci ktorého 31. októbra 2011 ČEZ vyzval na predloženie ponúk všetky kvalifikovaných záujemcov do 2. júla 2012. Víťaz výberového konania by mal byť známy do konca roka 2013.

Účelom procesu EIA je pred vlastnou realizáciou zistiť, popísať a komplexne vyhodnotiť predpokladané vplyvy pripravovaného projektu na životné prostredie a verejné zdravie vo všetkých súvislostiach, a získať tak odborný podklad pre vydanie nadväzujúcich povoľujúcich rozhodnutí.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.