Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. mája 2011 Ostatné od Energia.skTASR

ČR: Investície v energetike narážajú na byrokratické bariéry

Energetické firmy chystajú v Česku miliardové investície do elektrární, rozvoja sietí a plynovodov. Súčasne však narážajú na bariéry – napríklad hovorca ČEZ Ladislav Kříž uviedol, že najväčším problémom je dĺžka a zložitosť schvaľovacieho procesu pre vydávanie povolení na realizáciu projektov. V prípade nových blokov jadrovej elektrárne Temelín podal ČEZ žiadosť o posúdenie vplyvu na životné prostredie v júli 2008 a teraz je záležitosť aj pri optimistickom pohľade asi v polovici. Ide o investíciu najmenej za 200 mld. Kč (8,27 mld. eur).

STOP stav pre vietor a slnko

Podobné je to aj v prípade ďalších elektrární, vrátane obnoviteľných zdrojov energie. Pre solárne a veterné elektrárne teraz platí STOP. Ak by ich počet výrazne vzrástol, mohli by ohroziť stabilitu prenosovej sústavy. Ich rozvoj, rovnako ako akékoľvek líniové stavby, vrátane plynovodov, je v dôsledku ťažkostí s výkupom pozemkov mimoriadne zdĺhavý.

Na problémy s výkupom pozemkov narazila i spoločnosť Net4Gas zo skupiny RWE. Chce postaviť plynovod Gazela, ktorým má prúdiť ruský plyn do južného Nemecka. Hovorca RWE Transgas Martin Chalupský označuje za jeden z hlavných problémov špekulácie s pozemkami. Dopátrať sa k ich vlastníkom vyžaduje niekedy veľmi veľké úsilie. Koncern RWE, ktorý plánuje aj investície do výstavby paroplynovej elektrárne a rozšírenia podzemných zásobníkov plynu asi za 40 mld. Kč, požaduje, aby schvaľovacie konania končili vždy v lehotách stanovených legislatívou, a v prípade ich prekročenia by mal byť podľa firmy úrad pokutovaný.

Investície za viac ako 400 mld. Kč

V Česku sa pripravujú v energetike nasledujúce investície: ČEZ uskutoční v rokoch 2011 až 2015 výstavbu a modernizáciu elektrární za 140 mld. Kč. Neskôr sa budú stavať asi za 200 mld. Kč jadrové bloky v Temelíne. ČEPS do roku 2023 rozšíri prenosovú sústavu krajiny za 60 mld. Kč. RWE postaví paroplynovú elektráreň za 18 miliárd Kč, plynovod Gazela za 12 miliárd, za 7 miliárd rozšíri zásobníky plynu a ročne 2 – 3 miliardy Kč bude stáť údržba sietí, informoval český denník E15.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.