Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. novembra 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

ČR hrozí EK súdom za zahmlievanie informácií o tendri pre dostavbu…

Dôvodom hroziacej žaloby je skutočnosť, že ČR odmieta poskytnúť EK informácie, na základe akých kritérií bola zo zákazky na dostavbu Temelína vyradená francúzska firma Areva.

Francúzska spoločnosť si na Česko po svojom vylúčení zo zákazky sťažovala EK, ktorá v rámci EÚ dohliada na uplatňovanie férových pravidiel hospodárskej súťaže.

Komisia Prahe oznámila, že pre to, aby mohla o sťažnosti Areva rozhodnúť, potrebuje poznať kritériá, podľa ktorých ČR Francúzov z tendra vylúčilo. Česká republika tieto dokumenty odmieta poskytnúť s tým, že sťažnosť Areva v súčasnosti prerokúva český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS).

Praha zároveň tvrdí, že EK nemá na rozhodovanie o celej veci právo, kým ju neprerokuje ÚOHS, prípadne české súdy. Komisia takýto názor jednoznačne odmieta a tvrdí, že v desiatkach iných prípadov v mnohých krajinách EÚ vykonáva vlastné posúdenie prípadu aj v čase, keď o ňom ešte rozhodujú národné orgány.

Česku preto eurokomisia pohrozila súdnym konaním o porušení povinnosti lojálnej spolupráce, ktoré môže vyústiť až žalobou pred súdom EÚ. Komisia od vlády v Prahe žiada, aby do konca novembra svoj postoj prehodnotila. Následne komisia do polovice decembra rozhodne o svojom ďalšom postupe v tejto záležitosti.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.