Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
biomasa-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Repkové pole v blízkosti veterných elektrární. Foto: SITA/AP Photo/Heribert Proepper
18. októbra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

ČR: ERÚ a Agrárna komora budú spolupracovať v oblasti bioplynu

Podľa ministerstva priemyslu a obchodu ČR kapacita bioplynových staníc, ktoré sú pripojené alebo majú v sieti rezervovaný výkon, prevyšuje kapacitu vymedzenú týmto zdrojom v Národnom akčnom pláne o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE). Odborníci upozorňujú, že pri príliš veľkom počte bioplynových staníc môže nastať problém s dodávkami biomasy. Preto je nutné kontrolovať, akú biomasu bioplynové stanice využívajú.

V súvislosti s rozvojom v tejto oblasti v poslednom čase odborníci tiež často poukazujú na to, že by mohli nastať rovnaké problémy ako pri solárnych elektrárňach. Vysoké dotácie pre slnečné zdroje sa výrazne premietli do cien energie. Úrady sa preto tento rok rozhodli dotácie na výstavbu bioplynových staníc zastaviť.

Predsedníčka ERÚ Alena Vitásková spoluprácu s Agrárnej komorou víta. „Znalosť konkrétneho prostredia a podmienok v poľnohospodárstve je veľmi cenná a považujem ju za ďalší krok v tom zmysle, aby sa už nezopakovala situácia ako pri budovaní slnečných elektrární,“ uviedla.

Podľa Vitáskovej je nutné s bioplynovými stanicami a ďalšími OZE počítať. „Produkcia elektriny z týchto zdrojov však nesmie vo svojom dôsledku prinášať neúmerne vysoké dodatočné náklady na jej získavanie, a tým zvyšovať konečnú cenu elektrickej energie pre všetky skupiny zákazníkov,“ dodala.

Zrušenie dotácií na výstavbu bioplynových staníc sa nepáči poľnohospodárom, ani investorom do týchto OZE. Tí sa sťažujú, že v dôsledku náhlej zmeny musia prehodnotiť svoje projekty.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.