Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ČR: Energie zdražujú, ľudia častejšie volia menšie dodávateľské firmy

Dodávateľa elektriny od januára do konca novembra tohto roku zmenilo takmer 412.000 odberateľov, zatiaľ čo v minulom roku to bolo necelých 250.000. Tento rok do konca novembra k inému dodávateľovi zemného plynu prešlo cez 327.000 klientov. Vlani sa za celý rok k tomuto kroku odhodlalo cez 84.000 odberateľov plynu, vyplýva z údajov operátora trhu sa energiami OTE.

Najväčšia časť zákazníkov, ktorí volia iného dodávateľa, tvoria domácnosti. Väčšinou prechádzajú od dominantných firiem ako ČEZ, Pražská energetika, E. ON či Pražská plynárenská k menším spoločnostiam. Tie v súboji o klientov víťazia vďaka stratégiám udržiavania cien pod úrovňou veľkých firiem.

Rast ceny elektriny je rôzny

Elektrina v ČR v budúcom roku domácnostiam zdražie v priemere o 3,4%. ČEZ zvýši ceny o takmer 5%, Pražská energetika o 2,7% a E. ON zachová rast na minime 0,1 %. Firmy zdražovanie zdôvodňujú rastom cien na veľkoobchodnom trhu a tiež vyšším príspevkom na obnoviteľné zdroje.

Menším dodávateľom sa darí nakupovať elektrinu na burze výhodnejšie a sľubujú, že v budúcom roku zostanú ich cenníky výhodnejšie ako u konkurencie. „Udržujeme si v priemere o 3 až 10% nižšie ceny oproti dominantnému dodávateľovi,“ uviedol obchodný riaditeľ jedného z hlavných alternatívnych dodávateľov Centropol Energy Lukáš Pokrupa.

Súčasné cenníky nemieni meniť ani Bohemia Energy. „Zachovať rovnaké ceny môžeme vďaka úspešným nákupom elektriny na burze v uplynulom období. Nakupovali sme za výhodne, pretože ako alternatívny operátor môžeme nakupovať flexibilnejšie a využívať ma nákup predovšetkým tie obdobia, kedy dôjde k výkyvu cien smerom dole, „uviedol konateľ spoločnosti Jiří Písařík. Zvýšenie cien v priebehu roka 2012 ale podľa neho firma vylúčiť nemôže, bude záležať na vývoji spotreby a cenách na burze.

Konkurencia panuje aj na trhu s plynom

Podobný konkurenčný boj existuje na trhu s plynom. Všetky hlavné plynárenské spoločnosti tento rok zdražovali opakovane pre slabú korunu a ceny ropy. Spoločnosť RWE plánuje ďalšie zdražovanie dodávok pre domácnosti od 19. decembra, a to o 9%. E. ON zvýšil cenu od decembra o 3,5% a Pražská plynárenská zdražie od januára v priemere o 2,6 %.

Napríklad zmluva RWE na odber ruského plynu predstavuje dlhodobý kontrakt, pri ktorom sa nakupuje za vzorcové ceny, zatiaľ čo burzy a trhy ponúkajú možnosť veľkoobchodného nákupu plynu s cenovou výhodou v porovnaní s dlhodobým kontraktom. Preto menšie firmy na burze s plynom obchodujú výhodnejšie a môžu tak ponúkať priaznivejšie ceny.

Spoločnosť Centropol Energy uviedla, že od januára zníži ceny zemného plynu na územiach, kde dominuje Pražská plynárenská a E. ON, o 10 až 25%.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.