Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ČR: Dodávateľa plynu menia najmä domácnosti

V susednej Českej republike padol v októbri rekord v počte zákazníkov, ktorí sa rozhodli zmeniť svojho dodávateľa zemného plynu. Spomedzi 14.335 odberných miest, ktoré požiadali o zmenu, väčšinu tvorili domácnosti, vyplýva to z informácií českého Energetického regulačného úradu (ERÚ).

Októbrový počet zmien presiahol doterajší mesačný rekord 7.800 zmien, ktorý sa zaznamenal v júli tohto roka. Pre doplnenie, od januára do októbra 2010 zmenilo dodávateľa plynu celkovo 52 tis. klientov. Aj bez zmien, ktoré sa uskutočnia do konca tohto roka, ide o vyššie číslo ako v roku 2009, kedy dodávateľa zmenilo celkovo 33.327 odberných miest.

„Vysoký počet zmien dodávateľa plynu vypovedá o tom, že český trh s plynom funguje,“ uviedol nedávno Josef Fiřt, predseda ERÚ. Domácnosti v Českej republike si môžu slobodne vybrať dodávateľa zemného plynu od roku 2007. Firmy dostali takúto možnosť o rok skôr.

Zákazníkov stráca český dominantný dodávateľ RWE

V dôsledku posilňovania konkurenčného prostredia na českom trhu so zemným plynom klesá trhový podiel dominantnej plynárenskej spoločnosti RWE Transgas. Firma donedávna ovládala väčšinu trhu v ČR, dnes disponuje podielom 56 percent. Martin Herrmann, riaditeľ skupiny RWE v Českej republike na to reagoval: „Keď na trh vstúpite ako dominantný hráč, potom už svoj podiel na trhu môžete iba strácať, je to logické.“

Slovensko: Rozvoj trhu s plynom brzdí zlá regulácia

Zatiaľ čo trh so zemným plynom v ČR funguje dynamicky, trh so zemným plynom v SR je z hľadiska hospodárskej súťaže vo fáze rozvoja, konštatoval v správe o stave trhu so zemným plynom Protimonopolný úrad SR (viac informácií). Podľa štúdie, priestor pre posilňovanie konkurencie existuje, avšak rozvoju trhu bráni neprimerane nastavená regulácia.

Konkurencia existuje v segmente firemných zákazníkov, či už ide o maloodber alebo veľkoodber. V ostatnom čase predstavili spoločnosti pôsobiace na trhu so zemným plynom produkty určené pre malé a stredné firmy, pričom ich výhodou by mala byť finančná úspora. Nové produkty predstavil tradičný dodávateľ SPP, ako i jeho konkurenti.

„Od júla 2007 majú všetci odberatelia plynu, vrátane domácností, zabezpečené právo vybrať si svojho dodávateľa. Ďalší vývoj v tomto segmente bude závisieť od nastavenia legislatívneho a regulačného prostredia zo strany štátu,“ hovorí pre portál „energia“ Ondrej Šebesta, hovorca SPP.

Šebesta ďalej uviedol, že i napriek silnej konkurencii na slovenskom trhu v segmente firiem sa spoločnosti SPP „na rok 2010 podarilo obhájiť pozíciu kľúčového hráča na trhu a dosiahnuť celkový trhový podiel 82 %. Vzhľadom na vysoko konkurenčné prostredie a pretrvávajúce dôsledky hospodárskej krízy považujeme našu súčasnú pozíciu za veľmi dobrú.“

Na zlú cenovú reguláciu sa nedávno pre portál „energia“ posťažoval i Martin Hollý, generálny riaditeľ spoločnosti Nafta, ktorá sa venuje najmä podzemnému uskladňovaniu zemného plynu: „Cenová regulácia služieb skladovania pre svoju administratívnu náročnosť, ktorá spôsobuje predĺženie procesu tvorby ponuky skladovacej kapacity o 3 mesiace, nezodpovedá aktuálnym požiadavkám plynárenského trhu.“ 

Slovenské domácnosti nakupujú plyn pod cenu

V sektore domácností pôsobí v tomto roku iba tradičný dodávateľ – spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel – i keď legislatíva umožňuje konkurenciu. Naviac, firma sa v tomto roku niekoľkokrát usilovala o zmenu ceny zemného plynu pre domácnosti, no bez úspechu. Dôvodom boli opakované zamietavé stanoviská Úradu pre reguláciu sieťových odvetví voči všetkým cenovým návrhom SPP.

Naposledy regulátor zamietol i cenový návrh pre rok 2011 a začal cenové konanie na vlastný podnet, ktorý mu vyplýva zo zákona (viac informácií). Spoločnosť SPP medzi časom oznámila, že cenové rozhodnutie ÚRSO bude rešpektovať. SPP však opakovane upozornil, že nezohľadňovanie oprávnených nákladov pri stanovení ceny pre domácnosti núti firmu predávať zemný plyn so stratou, ktorá sa v roku 2010 vyšplhá na 80 mil. eur (viac informácií).

„Po dnešku konkurencia na trh v segmente domácností asi tak skoro nepríde. X-tý neúspešný pokus v priebehu niekoľkých mesiacov vypovedá o tom, aké náročné je uplatňovať si oprávnené náklady v tvorbe ceny,“ napísal 11. októbra 2010 Michal Hudec, vydavateľ portálu energia.sk v reakcii na oznámenie regulátora ÚRSO o zamietavom stanovisku k aktuálnemu cenovému návrhu spoločnosti SPP.

Česká republika: Funguje i trh s elektrickou energiou

Dynamický, pokiaľ ide o zmenu dodávateľa, je i český trh s elektrickou energiou. Od januára do konca novembra zmenilo podľa Operátora trhu s elektřinou (OTE) dodávateľa cez 220 tis. zákazníkov. Pre porovnanie, za celý rok 2009 ich bolo menej ako 100 tis. Podobne ako v prípade dodávok zemného plynu, pre zmenu sa rozhodujú najmä domácnosti.

Odborníci sa zhodujú, že za vysokým počtom zmien dodávateľa či už elektrickej energie alebo plynu stojí predovšetkým avizované zdraženie energií od roku 2011. Podľa regulátora, elektrická energia zdražie o v priemere takmer o 5 percent. Dominantný dodávateľ plynu zvýši domácnostiam cenu o 2,3 percenta, zatiaľ čo E.ON avizoval zlacnenie o 4,7 percent. Zdražie pravdepodobne tiež i teplo.

Energia, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.