Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. januára 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

ČR chce rozšíriť Temelín napriek nízkej cene elektriny

Česká republika bude pokračovať vo svojich plánoch expanzie v oblasti atómovej energie, pretože jej potreba stabilného zdroja elektriny má väčšiu váhu ako neisté komerčné vyhliadky či rastúci odpor voči jadru v Európe. Povedal to český minister priemyslu Martin Kuba. Spoločnosť ČEZ, v ktorej má štát väčšinový podiel, je v procese tendra na výstavbu dvoch nových blokov v jadrovej elektrárne Temelín v celkovej hodnote 10 mld. USD. Hoci ceny elektriny klesajú, budúci dopyt je nejasný a kritici projekt po katastrofe v japonskej Fukušime spochybňujú, Kuba tvrdí, že strategické otázky musia mať prioritu pred finančnými. „Považujem investíciu do Temelína za investíciu do rodinného striebra. Takáto investícia sa nedá vždy hodnotiť len podľa aktuálnej trhovej ceny elektriny,“ vyhlásil minister.

Koncová cena elektrickej energie pre ekonomické spomalenie v Európe a množstvo obnoviteľných zdrojov v Nemecku klesla na viacročné minimum. „Obnoviteľné zdroje trh deformujú. lebo ich objem rastie vďaka dotáciám,“ vyhlásil minister Kuba. Experti však tvrdia, že výstavba nových elektrární má zmysel, iba ak sa ceny opäť zvýšia. Česká vláda v reakcii pripravuje právny rámec, ktorý by umožňoval stanoviť cenu za elektrinu z dvoch nových blokov na základe tzv. „zmluvy o rozdiele“. Podobný prístup pri nových atómových projektoch zvolila aj Veľká Británia a znamená, že ČEZ by dostal kompenzácie, ak by cena elektriny klesla pod stanovenú úroveň, ak by sa ale zvýšila nad ňu, musela by firma kompenzovať štát.

Jadrová elektráreň Temelín vytvára tretinu energie v Českej republike a jej rozšírenie česká verejnosť vo všeobecnosti podporuje. O zákazku na výstavbu sa po nečakanom vylúčení francúzskej spoločnosti Areva pobijú americká firma Westinghouse, patriaca japonskej Toshibe, a ruský Atomstrojexport. Predpokladá sa, že ČEZ ponuky vyhodnotí vo februári a víťaza vyberie do konca roka. Nové bloky elektrárne by mali byť postavené okolo roku 2025.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.