Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrova elektraren Dukovany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Dukovany. Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek
15. decembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

ČR: Aktualizácia Štátnej energetickej koncepcie tento rok pripravená nebude

Aktualizácia energetickej koncepcie bola podľa posledných informácií zúžená na dva varianty. Oba kladú dôraz na využitie jadrovej energie, pri jednom sa počíta tiež s väčším využitím obnoviteľných zdrojov. Koncepcie počítajú s postupným obmedzením uhlia v tuzemskom energetickom mixe.

Ministerstvo priemyslu a obchodu niekoľkokrát zdôraznilo, že doteraz išlo len o pracovné verzie a konečná podoba materiálu zrejme ešte prizná niekoľko zmien. Vláda mala pôvodne koncepciu posúdiť do konca roka. Schválenie sa odďaľuje už niekoľko rokov a rôzne skupiny sa v nej snažia presadiť svoje záujmy. Ministerstvo zatiaľ nechce špecifikovať konkrétny termín schvaľovania.

Najnovšiu verziu koncepcie začali pripravovať ešte pod vedením Martina Kocourka, ktorý však v novembri rezignoval. Nový minister Martin Kuba sa s aktualizáciou zoznamuje. „Nemôžem počas troch týždňov predložiť materiál, ktorý je takto strategicky dôležitý, a ja s ním nebol detailne oboznámený. Chcem sa zúčastniť podrobnej debaty a potrebujem počuť všetky argumenty pre aj proti,“ citovali Kubu Hospodárske noviny.

Proti navrhovanej aktualizácii energetickej koncepcie protestovalo už niekoľko firiem, medzi nimi napríklad plynárenská spoločnosť RWE. Podľa nej by mal materiál počítať s väčším využitím plynu predovšetkým v teplárenstve.

Námietky vzniesol aj Zväz priemyslu a dopravy. Podľa neho materiál neobsahuje hodnotenie vplyvov navrhovaných variantov na cenu pre spotrebiteľov, výrobcov, investorov. „Návrh neobsahuje vecný a časový harmonogram rozhodujúcich akcií, definíciu nástrojov, vrátane legislatívnych, nezahŕňa analýzu ekonomickej efektívnosti a bilanciu potrebných finančných zdrojov,“ uviedol Jan Rafaj, viceprezident Zväzu priemyslu a dopravy ČR pre energetiku, životné prostredie a oblasť európskych reguláciou.

Predsedníčka Energetického regulačného úradu Alena Vitásková povedala, že časový posun v schvaľovaní koncepcie do budúceho roka by nemal predstavovať vážny problém. Podľa nej je však nutné, aby koncepcia zahŕňala podrobnú analýzu finančného dosahu využitia jednotlivých zdrojov. „Musíme vedieť, kto to zaplatí a aký to bude mať vplyv na ceny pre konečného spotrebiteľa,“ uviedla.

Aj Zväz priemyslu a dopravy považuje za vhodné, aby vláda schvaľovanie koncepcie posunula. „Nepotrebujeme materiál všeobecnej povahy, ktorý nie je záväzný a vymáhateľný. Aktualizovaná Štátna energetická koncepcia musí byť kotvou pre rozhodovanie spotrebiteľov, investorov i štátnej administratívy,“ uzavrel Rafaj.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.