Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Archív SPP
17. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Čoraz viac plynu k nám tečie zo západu

V utorok 16.9. sa prehĺbil pokles dodávok ruského plynu pre Slovenský plynárenský priemysel cez Veľké Kapušany. Najväčší dodávateľ plynu a zároveň dodávateľ poslednej inštancie zaznamenal pokles o štvrtinu. Znižovanie dodávok registruje už od minulej stredy.

Podľa slov premiéra Roberta Fica ide o „sankčný odkaz z Ruska pre Európu“, uviedol v nedeľu v diskusnej relácii RTVS.

Prevádzkovateľ slovenskej prepravnej sústavy eustream, a.s. dnes ráno informoval, že preprava plynu z Ukrajiny prebieha v normálnom režime. Podľa firmy ide o prevádzku v súlade s upravenými nomináciami, ktoré sú pre dnešok na úrovni necelých 49 mil. m3.

Ruský Gazprom včera po stretnutí predstavenstva vyhlásil, že v plnej miere uspokojuje potreby európskych partnerov. Prípadné kolísanie, ktoré avizovali aj Poľsko, Rakúsko a Rumunsko, odôvodnil vtláčaním plynu do domácich zásobníkov.

Na otázku ruskej agentúry ITAR-TASS, či Moskva zaznamenala zo strany Ukrajiny nejaký neautorizovaný odber z plynu určeného pre tranzit na západ, minister pre energetiku Alexander Novak v utorok odpovedal, že nie.

SPP uviedol, že garantuje plynulosť dodávok pre všetkých svojich zákazníkoch a pokračuje v napĺňaní podzemných zásobníkoch, ktoré sú už naplnené takmer na maximum. Uskladnený objem plynu podľa SPP stačí na pokrytie spotreby všetkých zákazníkov asi na päť mesiacov. Na druhej strane, zásobníky primárne slúžia na pokrytie špičkovej spotreby v zime a zabezpečovanie celkovej vyváženosti sústavy. Ich úloha pri zabezpečovaní náhrady v prípade výpadku dodávok plynu zo zahraničia je sekundárna.

Zásadnú bezpečnostnú úlohu majú najmä reverzné toky plynu zo západu, z Českej republiky a Rakúska, ktoré sa sprevádzkovali po plynovej kríze začiatkom roka 2009. V skúšobnej prevádzke je už i slovensko-maďarské plynovodné prepojenie.

Viac plynu zo severozápadu

V posledných mesiacoch Európania a ruský dodávateľ namiesto tranzitnej trasy cez Ukrajinu stále viac využívajú možnosti prepravy cez plynovod Nord Stream, v ktorom má väčšinový podiel Gazprom. Hovorca konzorcia Nord Stream agentúre Reuters potvrdil, že aktuálne využitie kapacít plynovodu sa zvýšilo na asi 72 % v porovnaní s dovtedajším ročným priemerom 65 %.

Vďaka prepojeniu českej a nemeckej plynárenskej sústavy a reverznému toku môže Slovensko odoberať plyn aj cez české územie. Využitím spätného toku aj z Rakúska je podľa materiálu, ktorý pred týždňom schválila vláda, možné zo západu na východ prepraviť množstvo plynu, ktoré je vyššie ako najvyššia spotreba na Slovensku v zimných mesiacoch. Otázkou však pritom ostáva, či bude na európskom trhu fyzický dostatok zemného plynu na realizáciu reverzných dodávok v prípade, ak by sa tranzit cez Ukrajinu úplne zastavil.

Podľa údajov slovenského prepravcu plynu sa kapacity na vstupnom bode vo Veľkých Kapušanoch už od začiatku roka využívajú čoraz menej. Priemerné hodnoty klesli zo 143 mil. m3 denne v januári na 78 mil. m3 v auguste, i keď v tomto poklese sa premieta čiastočne aj vplyv sezónne upravovaných nominácií v dôsledku ukončenia vykurovacej sezóny. Napriek tomu, vo zvýšenej miere sa využíva preprava plynu cez Lanžhot na hraniciach s Českou republikou. Zatiaľ čo v januári bol priemer pod 12 mil. m3 denne, v auguste to bolo cez 36 mil. m3. V apríli bolo priemerné využitie tejto kapacity dokonca na úrovni cez 52 mil. m3 denne.

Český prepravca NET4GAS od včera prevádzkuje zvýšenú kapacitu bodu Lanžhot, cez ktorý možno po nedávno ukončených technických úpravách prepraviť denne až do 75 mil. m3 plynu.

Údaje o agregovaných nomináciách v jednotlivých cezhraničných bodoch potvrdzujú, že plyn sa k nám v čoraz väčšej miere dostáva z Česka namiesto Ukrajiny. Pre ilustráciu, pred rokom (17.9.2013) bol prietok plynu na Slovensko z Ukrajiny vo výške 185 mil. m3 plynu. V utorok 17.9.2014 tok plynu cez Veľké Kapušany dosiahol iba necelých 49 mil. m3. Ešte minulý utorok bol na úrovni cez 61 mil. m3.

Energia.sk, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.