Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. februára 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

CO2 ako geotermálny zdroj

Spoločnosť GreenFire Energy chce v zužitkovať voľne sa vyskytujúci CO2 v púšti na produkciu geotermálneho tepla a ako zdroj energie pre elektrárne. Princíp spočíva v tom, že potom ako je CO2 stlačený do super-kritického skupenstva sa vstrekne do hlbšieho geologického súvrstvia pod zemou. Následne zásobuje teplom 2 MW geotermálnu elektráreň. Malý podiel CO2 sa pravdepodobne natrvalo stane súčasťou pórovitých podzemných kameňov.

Ako uvádza denník The New York Times, spoločnosť GreenFire Energy chce tento rok uskutočniť niekoľko prieskumných vrtov v oblasti arizonskej púšte. Ak budú úspešné, závod ráta s výstavbou modulárnych geotermálnych závodov. Tie budú využívať nielen voľne sa vyskytujúci CO2 v oblasti, ale aj ten z priemyselnej  produkcie. Elektrárne a industriálne závody tak budú mať možnosť potrubím priviesť svoje emisie do vrtov spoločnosti.

Oxid uhličitý sa voľne vyskytuje v oblasti Arizonskej púšte v dôsledku historickej vulkanickej činnosti. Dokázal by zásobovať energiou všetky geotermálne operácie po dobu niekoľkých desaťročí. GreenFire Energy je však zmluvne zaviazaná využívať aj emisie elektrární a tovární, ktoré predstavujú dodatočný zdroj príjmov pre spoločnosť. „V dlhodobom horizonte by sme radi využili CO2 antropogénneho pôvodu ako geotermálny plyn, no v súčasnosti ho nie je k dispozícii dostatočné množstvo, ” uzavrel Randy Balik, viceprezident obchodného oddelenia GreenFire Energy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.