Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
grid and wind turbines
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/the russians are here (licencia creative commons)
23. júla 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Čo plánuje vláda v oblasti energetiky?

Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR chce odbremeniť sektor energetiky od administratívneho zaťaženia a neprimeraného štátneho vplyvu. V období 2010-2014 sa bude snažiť o diverzifikovanie energetických zdrojov, či zvýšenie energetickej efektívnosti. Brániť slovenské energetické záujmy chce aj na európskom fóre, píše sa v pracovnej verzii programového vyhlásenia vlády.

Oblasť energetického sektora na Slovensku čakajú tieto zmeny:

Zníženie administratívneho zaťaženia v oblasti energetiky.

Aktualizácia energetickej politiky. Hlavnými prioritami sú podľa programového vyhlásenia vlády „bezpečnosť, konkurencieschopnosť, efektívnosť a udržateľnosť.“

Liberalizácia trhu v záujme občanov. Nový kabinet chce pokračovať v liberalizácii energetického trhu a zvýšiť tak konkurenciu v sektore. Zmeny majú zvýšiť ochrany koncových spotrebiteľov, najmä regulovaním monopolného postavenia firiem.

Diverzifikácia energetických zdrojov. Vláda chce posilniť energetickú bezpečnosť regiónu. Vytvorí preto podmienky na podporu prepojenia elektroenergetickej, plynárenskej a ropovodnej sústavy s okolitými krajinami.

Ochrana životného prostredia a zdrojov pitnej vody. V tomto kontexte vláda vylúčila výstavbu ropovodu cez Žitný ostrov.

Jadrová energetika. V oblasti jadrovej energie bude prioritou vlády bezpečnosť. Výstavba nového jadrové zdroja v Jaslovských Bohunicach nie je vylúčená, ale bez účasti štátu. Podmienkou je financovanie zo súkromných zdrojov.

Podpora obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Pri podpore technológií OZE vláda zohľadní najmä životnosť a dlhodobú návratnosť investícií. Uprednostnia sa tie druhy OZE, ktoré produkujú elektrickú energiu blízku trhovým cenám. Za účelom zníženia závislosti na fosílnych palivách chce vládny kabinet zvýšiť využitie lesnej a poľnohospodárskej biomasy. Protipovodňová ochrana obyvateľov SR sa bude úzko koordinovať s rozvojom malých vodných elektrární.

Zvyšovanie energetickej efektívnosti a znižovanie energetickej náročnosti.

Presadzovanie záujmov SR v oblasti energetiky na úrovni EÚ.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.