Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. novembra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Čo nové pri výstavbe zelených megaelektrární vo svete?

Zdroj: Statoil

Plávajúca fotovoltická elektráreň

Veľká Británia má ambíciu stať sa lídrom v oblasti inovatívnych fotovoltických systémov. Spoločnosť United Utilities chce na vodnej nádrži Godley v anglickom meste Hyde vybudovať najväčšiu plávajúcu fotovoltickú elektráreň v Európe a zároveň druhú najväčšiu na svete, po Japonsku (tá je však ešte tiež vo vývoji).

Elektráreň bude pozostávať z 12 000 fotovoltických panelov, ktoré zaberú 75 % vodnej nádrže, bude ročne generovať  2,7 GWh elektrickej energie. Investičné náklady by mali dosiahnuť 3,5 mil. libier (zhruba 5 mil. eur).

Aj keď plávajúce fotovoltické elektrárne vo svete fungujú už dlhšie, pre Britániu by mala nová technológia znamenať zníženie nákladov na energie a zároveň zachovanie nízkych cien za vodu pre domácich zákazníkov. Elektrárne by sa mali uviesť  do prevádzky ešte do konca roka 2015.

Plávajúca veterná farma

Britské líderstvo v oblasti plávajúcich elektrární na OZE ešte viac posilní Škótsko. Niekoľko kilometrov od škótskeho pobrežia Peterhead v grófstve Aberdeenshire bude inštalovaná prvá plávajúca veterná farma na svete (tzv. off-shore typ veternej elektrárne).

Projekt nórskej spoločnosti Statoil v hodnote 2 mld. NOK (približne 215 mil. eur) nesie názov Hywind. Pozostávať bude z 5 inovatívnych plávajúcich veterných turbín s celkovým inštalovaným výkonom 30 MW a celkovou výrobnou kapacitou 135 GWh elektriny ročne. Ich inovatívnosť spočíva v tom, že nebudú upevnené k morskému dnu ako klasické veterné turbíny, ale ukotvené jednoduchšou a lacnejšou metódou, ktorá je z finančného hľadiska výhodnejšia pre plávajúce štruktúry v hĺbke nad 50 m.

Veterná farma bude stačiť na to, aby pokryla dopyt po energii pre zhruba 20 000 britských domácností. Jej spustenie je naplánované na rok 2017.

Solárny megaprojekt

Maroko spečatí vlnu nových megaprojektov v najbližších rokoch zhotovením najväčšej koncentrovanej fotovoltickej elektrárne na svete. Vedením projektu bola poverená Marocká agentúra pre solárnu energiu (MASEN).

Cieľom už niekoľko rokov plánovaného miliardového projektu je v marockom Warzazáte postaviť 5 staníc na výrobu zrkadlovej koncentrovanej solárnej energie s inštalovaným výkonom 500 MW. Zrkadlová technológia je drahšia než bežné panely, energiu je ale schopná dodávať aj v noci.

Základným cieľom projektu je, aby sa po jeho dokončení znížila energetická závislosť Maroka. Vyššou ambíciou však bude aj možný predaj elektriny do zahraničia, napr. do Európy, v rámci širšieho, cezhraničného projektu DESERTEC, ktorý má zahŕňať vybudovanie medzikontinentálnych prepojení a využitie viacerých foriem OZE. Prvá z elektrární bude uvedená do prevádzky už v roku 2015, celý projekt sa má dokončiť v roku 2019.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.