Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Čo bolo medzi riadkami listu Ficovi

Daniel Křetínský zaslal premiérovi Robertovi Ficovi list, v ktorom „zdvorilo“ reagoval na medializovaný cenový návrh SPP a problematiku cien zemného plynu v kontexte sociálnej politiky vlády. Viac ako do riadkov však predseda predstavenstva EPH napísal medzi ne.

V prvom rade list premiérovi deklaruje, že v priebehu roka 2013 sa ceny plynu pre domácnosti dvíhať nebudú. Treba však pripomenúť, že o cenových stropoch sa pre budúci rok rozhodne v novembri alebo decembri tohto roka. Teda v čase, keď EPH ešte nebude mať priamy manažérsky vplyv v Slovenskom plynárenskom priemysle.

Dobrú alebo zlú pozíciu pre rok 2013 z pohľadu cenových stropov tak vyjednáva predstavenstvo, ktoré už v budúcom roku firmu reálne riadiť nebude.

Dve vysvetlenia

Z nedávno prijatého nového zákona o regulácii vyplýva, že cenové návrhy sa už nebudú musieť podávať pravidelne každý rok, ale iba na začiatku regulačného obdobia, respektíve v súčasnom regulačnom období (2012 – 2016) bude posledným „povinným“ cenovým návrhom ten, ktorý sa predloží na konci októbra 2012.

Regulačný úrad následne určí cenový strop, ktorý sa bude meniť iba v prípade, že dôjde k zmene objektívnych parametrov. Za predpokladu, že hodnoty externých parametrov by sa nezmenili počas celého regulačného obdobia, mohlo by to znamenať nemennosť cien teoreticky až do konca roka 2016. Lenže trh takto nefunguje.

Po druhé Daniel Křetínský v liste konštatuje, že si všimol pripravovaný cenový návrh, ktorým bude SPP žiadať zvýšenie cien v budúcom roku o 18 až 25 percent. Nepíše však už to, či by bola takáto úprava cenových stropov pred predajom Slovak Gas Holdingu, ktorý v SPP vlastní 49 percent akcií, pozitívna, alebo negatívna. A to či už z pohľadu ekonomických záujmov Slovenského plynárenského priemyslu, alebo z pohľadu sociálnych preferencií vlády. Nehovorí priamo, či je, alebo nie je proti tomu, aby Úrad pre reguláciu sieťových odvetví takýto cenový návrh schválil.

Po tretie v liste Křetínský premiéra ubezpečuje, že „EPH sa vzdá prípadných nárokov, ktoré by EPH či SPP, a. s,. eventuálne mohli voči SR uplatňovať z dôvodu cenovej regulácie v príslušných arbitrážnych alebo iných konaniach“.

Táto deklarácia sa môže vyložiť napríklad tak, že nech už ÚRSO v závere tohto roka rozhodne o akýchkoľvek cenách pre rok 2013, EPH ich bude rešpektovať. Túto formuláciu však možno chápať aj tak, že EPH v kúpnej cene za nepriamy podiel v plynárňach zohľadní voči terajšiemu francúzskemu a nemeckému akcionárovi i nárok na kompenzáciu strát, o ktorých manažment SPP hovorí v posledných rokoch a ktoré majú byť priamym dôsledkom cenovej regulácie.

Najdôležitejšia veta

Po štvrté azda najdôležitejšia veta v liste je nasledovná: „To všetko napriek tomu, že tieto kroky budú nutne vyžadovať absorbovanie straty (…)“ Túto zásadnú vetu netreba v tejto diskusii ani prehliadať, ani podceňovať. Je len veľmi ťažko predstaviteľné, že súkromná firma, v ktorej štát nemá svoje  záujmy, by cieľ svojho podnikania zmenila z tvorby zisku na čokoľvek iné, napríklad na dobrovoľné dotovanie štátu alebo jeho sociálnej politiky.

Objavuje sa otázka, či a aká dohoda sa uzavrela v trojuholníku „vláda – EPH – odchádzajúci nemecký a francúzsky akcionár“. V liste premiérovi sa medzi riadkami dá čítať, že cieľom takejto dohody by mohlo byť uspokojenie záujmov všetkých. Nemecký a francúzsky akcionár predajú Slovak Gas Holding za takú cenu, že z SPP odídu aj s kompenzáciou strát spôsobených cenovou reguláciou v ostatných rokoch.

EPH do firmy vstúpi ako nepriamy akcionár s tým, že chce i napriek umáraniu strát tvoriť zisk, a to i na základe cien, ktoré „vyboxujú“ odchádzajúci akcionári vo svojom mene a regulačný úrad ich napokon úplne alebo prevažne schváli. No a do tretice, premiér dostal list, ktorý môže interpretovať ako svoju výhru. A to bez ohľadu na to, či ÚRSO ešte pred vstupom Křetínskeho firmy do SPP rozhodne o zvýšení cien o päť, dvadsať, alebo viac percent.

Preto to bude práve cenové rozhodnutie úradu, ktoré potvrdí alebo vyvráti existenciu takejto alebo podobnej dohody. V prípade, že nové ceny pre rok 2013 nezohľadnia všetky skutočné náklady a primeranú maržu, EPH bude výnimkou z tvrdenia, že primárnym cieľom súkromnej firmy je tvoriť zisk. Navyše bude príkladom, keď súkromná spoločnosť podriadi svoje ekonomické záujmy politickému záujmu vlády, čím na seba priláka špekulácie o motívoch.

V prípade, že plyn zdražie od budúceho roka skokovo, respektíve výraznejšie ako v ostatných rokoch, premiér Fico bude vyprevádzať „nenažraného“ nemeckého a francúzskeho akcionára z SPP s tým, že z cien, ktoré ich manažéri vyjednali v rokovaniach s regulačným úradom, bude profitovať niekto úplne iný. Ten, kto ich v roku 2013 už nebude musieť upravovať a dodrží tak svoje verejne dané slovo.

Upozornenie: Text vychádza 29.10.2012 v denníku SME.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.