Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska komisia unia vlajka parlament
Foto: ilustračné, GettyImages
29. marca 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Členské štáty súhlasia s predĺžením zníženia dopytu po plyne o 15 percent

Rada Európskej únie v utorok dosiahla politickú dohodu o návrhu predĺžiť dobrovoľný cieľ členských štátov znížiť dopyt po plyne o 15 % o jeden rok. Ako referuje web Rady, v nariadení sa zachováva možnosť Rady spustiť „varovanie Únie“ o bezpečnosti dodávok, pričom v takom prípade by sa zníženie dopytu po plyne stalo povinným.

EÚ nie je úplne mimo energetickej krízy a Rusko naďalej využíva energie ako zbraň. Členské štáty EÚ musia byť solidárne a pripravené na budúcu zimu. Celková spotreba zemného plynu v EÚ klesla v období od augusta 2022 do januára 2023 o 19,3 %. Zníženie nášho dopytu po plyne nám umožnilo naplniť naše zásobníky, udržať nízke ceny a zabezpečiť viac dodávok energií. Je dôležité, aby sme pokračovali v práci a zostali odolní,“ povedala švédska ministerka energetiky, obchodu a priemyslu Ebba Buschová.

Nové nariadenie stanovuje pre členské štáty dobrovoľný cieľ znížiť spotrebu zemného plynu o 15 % v období od 1. apríla 2023 do 31. marca 2024 v porovnaní s ich priemernou spotrebou v období od 1. apríla 2017 do 31. marca 2022. Členské štáty si môžu vybrať opatrenia, ktorými chcú dosiahnuť cieľ.

V prípade prijatia nariadenia písomným postupom ho následne uverejnia v Úradnom vestníku EÚ a nadobudne platnosť 1. apríla 2023.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.