Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bezpečnosť dodávok energií v Európskej únii spotreby zemného plynu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
26. júla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Členské štáty sa dohodli na redukcii spotreby plynu počas zimy

Návrh podľa tlačovej správy obsahuje aj možnosť vyhlásenia únijného stavu pohotovosti, v rámci ktorého bude zníženie spotreby povinné.

Dôvodom redukcie spotreby je snaha ušetriť dostatok plynu pred zimou a pripraviť sa na možné narušenia dodávok z Ruska, ktoré neustále využíva dodávky energií ako zbraň.

EÚ je zjednotená a solidárna. Dnešné rozhodnutie jasne ukázalo, že členské štáty sa sebaisto postavia zoči-voči ruským pokusom o rozdelenie EÚ využívaním dodávok energií ako zbrane. Prijatie návrhu na redukciu spotreby plynu v rekordnom čase nepochybne posilnilo našu spoločnú energetickú bezpečnosť. Šetrenie plynu teraz zvýši našu pripravenosť. Zima bude pre občanov a priemysel EÚ omnoho lacnejšia a jednoduchšia,“ komentoval dohodu český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

Členské štáty súhlasili, že od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023 znížia, s využitím vlastných opatrení, svoju priemernú spotrebu z posledných piatich rokov o 15 %.

I keď všetky krajiny sa budú snažiť o splnenie redukcií, Rada určila isté výnimky a možnosti o požiadanie o zníženie povinného cieľa, v snahe reagovať na konkrétne situácie jednotlivých členských štátov a zabezpečiť, že redukcie budú efektívne pri zvyšovaní bezpečnosti dodávok v EÚ.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.