Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
WFES 2011
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
World Future Energy Summit 2011
25. januára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

CleanTech: Základom je dobrá regulácia a investor

Európska únia a Spojené štáty americké sa môžu čoskoro stať pre investorov v oblasti OZE a energetickej efektívnosti neatraktívnymi. Dôvodom sú regulačné a legislatívne rámce, ktoré majú svoje vážne nedostatky, odznelo minulý týždeň na svetovom kongrese WFES 2011 v Abú Dhabi.

CleanTech: Lídrom sa stávajú nové ekonomiky

Vážnym konkurentom, pokiaľ ide o lákanie investícií, sú krajiny so stabilnejším investičným rámcom. Zaraďuje sa medzi ne napríklad Čína, ale tiež i krajiny v Perzskom zálive, najmä Spojené arabské emiráty.

Inovácie, vývoj a aplikácia čistých energetických technológií (CleanTech) budú neodmysliteľnou súčasťou budúcej energetickej transformácie. Fatih Birol, hlavný ekonóm Medzinárodnej energetickej agentúry varoval, že ak nedôjde k zmenám v legislatíve a regulácii, výskum a vývoj energetických technológií nebude na dostatočnej úrovni, čo bude znamenať i nemožnosť dosiahnuť energeticko-klimatické ciele.

Aj klimaticko-energetický analytik Nicholas Stern uviedol, že v porovnaní s rokom 2006 dopyt po investíciách v oblasti CleanTech niekoľkonásobne narástol. Podľa neho, národné vlády by si toto mali viac uvedomiť a zohľadniť pri reforme regulačných rámcov, od ktorých závisí motivácia investorov.

CleanTech: Pomalý rozvoj a privysoká cena

Podľa štúdie Ernst & Young, v roku 2010 sa do oblasti CleanTech investovalo globálne 243 mld. dolárov. Napriek tomu čisté energetické technológie stále trpia akútnym nedostatkom financií na ďalší výskum a vývoj.

Drahé sú predovšetkým pilotné projekty, ktoré majú overiť a preukázať, že technológia sa dá aplikovať v praxi spoľahlivým a ekonomicky efektívnym spôsobom.

Model „venture capital“ sa zatiaľ veľmi neosvedčil

Výskum a vývoj CleanTech sa financuje ako „rizikový kapitál“ (angl. venture capital). Ralf Schnell zo spoločnosti Siemens Venture pripomenul, že tento mechanizmus financovania sa prevzal z oblasti výskumu a vývoja informačných a komunikačných technológií. Doplnil, že adekvátnosť mechanizmu sa zatiaľ v oblasti energetického výskumu nepotvrdila; jedným z dôvodom je i to, že ide všeobecne o veľmi mladú a novú oblasť.

Kris Larsen Burns z kalifornskej spoločnosti Ambata Capital Partners ako príklad uviedla, že na výskum orientované firmy v USA získali v roku 2010 o 20 percent investícií viac ako v predošlom roku. Rok 2011 však bude pre  ne problematický, pretože tamojší regulačný rámec má svoje zásadné nedostatky, pokiaľ ide o ďalšiu motiváciu investorov k investovaniu.

Základom je dobrý nápad a patent

Ennis Rimawi, zakladateľ jordánskej spoločnosti Catalyst Private Equity naznačil, že pre investorov sú v súčasnosti najzaujímavejšie overené technológie, ktoré sa už dajú konkrétnym spôsobom využiť na trhu. Ide najmä o technológie v oblasti fotovoltaiky, výroby tepla a chladu. Pokiaľ ide o nové technológie, investori vkladajú svoj kapitál najmä do počiatočných štádií výskumu a vývoja.

Účastníci odborného bloku sa zhodli, že pre výskum a vývoj CleanTech je rozhodujúci prepracovaný technologický nápad a jeho ochrana patentom (viac o patentoch tu). Po tom, čo výskum získa svojho investora, bude v ďalších fázach nevyhnutné, aby sa zrealizoval úspešný pilotný projekt. V takom prípade sa môže technológia presadiť na trhu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.