Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Čistý zisk MOL vo 4. kvartáli 2010 vzrástol o 79 % na 33 miliárd HUF

Aj v porovnaní s predchádzajúcim 3. štvrťrokom 2010, keď mal MOL čistý zisk 92 miliárd HUF, príjmy koncernu v posledných troch mesiacoch minulého roka klesli. Na príčine boli nižší obrat rafinérskej divízie, straty spôsobené oslabením forintu a tiež mimoriadna, tzv. krízová daň, ktorú vláda uvalila na viaceré odvetvia maďarského hospodárstva, vrátane energetiky.

MOL v záverečnom štvrťroku 2010 profitoval najmä z rastu cien ropy a zvýšenia produkcie plynu.

Prevádzkový zisk ťažobnej divízie MOL v sledovanom období stúpol o 53 % na 74,3 miliardy HUF, a to vďaka zvýšeniu produkcie zemného plynu o 11 %, zatiaľ čo ťažba ropy klesla vo 4. kvartáli medziročne o 12 %.

Prevádzkový zisk rafinérskej a marketingovej divízie sa však v období október – december 2010 znížil na 3,3 miliardy HUF z 28,8 miliardy HUF vo 4. kvartáli 2009.

V tomto roku MOL očakáva „pomalý rast dopytu“ po plyne a ropných produktoch v krajinách strednej a východnej Európy. Na príčine sú prísne úsporné opatrenia, ktoré zavádzajú vlády v regióne, aby stlačili nadmerné rozpočtové schodky. To má ale negatívny vplyv na výdavky domácností.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

(1 EUR = 271,06 HUF)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.