Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. marca 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Čistý zisk ČEZ vlani klesol o 29 % na 14,6 miliardy Kč

Hospodárske výsledky dnes spoločnosť zverejnila na svojom webe. Firma tiež oznámila, že predstavenstvo bude navrhovať dividendu za minulý rok vo výške 33 korún na akciu. V posledných štyroch rokoch vyplatila firma akcionárom vždy podiel na zisku vo výške 40 Kč za akciu.

Čistý zisk očistený o mimoriadne vplyvy, ktoré nesúvisia s bežným hospodárením roku, klesol tiež o 29 % na 19,6 miliardy Kč. Prevádzkový zisk EBITDA sa znížil o 11 % na 58,1 miliardy Kč. Tieto výsledky prekonali očakávania, vo svojom výhľade firma predpokladala očistený čistý zisk 18 miliárd korún a EBITDA 56 miliárd Kč. Splnenie týchto cieľov predpokladali i analytici.

Pozitívny vývoj českej ekonomiky aj nižšie teploty v závere roka sa prejavili na rastúcej spotrebe elektriny na vymedzenom území spoločnosti ČEZ Distribúcia, ktorá vzrástla medziročne o 2,4 %.

Na prevádzkový zisk pôsobili negatívne najmä nižšie realizačné ceny vyrobenej elektriny. Napriek poklesu výroby elektriny v jadrových elektrárňach sa firme podarilo navýšiť o 1 % celkovú výrobu elektriny. Zvýšila sa produkcia v uhoľných a plynových zdrojoch.

K zlepšeniu EBITDA o 2 miliardy korún prispelo podľa generálneho riaditeľa ČEZu Daniela Beneša najmä úspešné dokončenie procesu získania certifikátov pre rumunské veterné farmy, výborné obchodné výsledky a optimálna disponibilita výrobných zdrojov v závere roka.

V roku 2017 očakáva Skupina ČEZ prevádzkový zisk pred odpismi (EBITDA) na úrovni 52 miliárd Kč.

ČEZ je najväčšia česká energetická firma. Asi 70 % akcií drží štát prostredníctvom ministerstva financií.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.