Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. mája 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Čistý zisk ČEZ v 1. kvartáli klesol o 16 %

Čistý zisk ČEZ v prvých troch mesiacoch klesol na 14,82 miliardy Kč (587,1 milióna eur) zo 17,24 miliardy Kč v rovnakom období vlani. Analytici, oslovení agentúrou Reuters, v priemere očakávali čistý zisk na úrovni 15,18 miliardy Kč. Prevádzkový zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBIDTA) medziročne poklesol o 1 % na 26,3 miliardy Kč. Tržby sa zvýšili o 7 % vďaka vyšším cenám a produkcii na 60,8 miliardy Kč.

ČEZ, ktorý je na burze najväčšou kótovanou spoločnosťou v strednej Európe, potvrdil celoročný ziskový výhľad. Čistý zisk pred podielom menšinových vlastníkov by tento rok mal dosiahnuť 41 miliárd Kč.

Tarifné rozhodnutie albánskeho regulátora a zvýšenie nákladov v Albánsku zaťažilo prevádzkový zisk sumou 1,6 miliardy Kč. „Negatívny vplyv na medziročné porovnanie malo tarifné rozhodnutie zvýšiť výkupnú cenu elektriny, ktorú platí distribučná spoločnosť CEZ Shperndarje, o 90 % bez zmeny predajnej ceny,“ uvádza sa v správe ČEZ. Koncern dodal, že toto rozhodnutie ho do roku 2014 môže stáť 10,2 miliardy Kč. Finančný riaditeľ ČEZ Martin Novák verí v dohodu, ktorá zníži tohtoročnú stratu v Albánsku.

Ďalšími faktormi, ktoré spôsobili pokles zisku, bola distribúcia rezerv povoleniek na emisie C02 a derivátové a kurzové zisky v 1. štvrťroku 2011.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 25,243 CZK)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.