Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo hospodárstva euro peniaze podpora energie ceny peniaze
Foto: ilustračné, GettyImages
23. marca 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Cirkvi a náboženské spoločnosti môžu žiadať o kompenzácie vysokých cien energií

Cirkvi a náboženské spoločnosti môžu žiadať o kompenzácie vysokých cien elektrickej energie a zemného plynu. Taktiež je možné žiadať o kompenzácie za február 2023 pre všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, ako i vybrané subjekty verejnej správy. Zároveň je naďalej možné podať žiadosť o kompenzácie vysokých cien energií za január 2023. Informuje o tom Ministerstvo hospodárstva SR.

Podmienky výzvy pre cirkevné subjekty zostávajú rovnaké ako v prípade výzvy pre vybrané subjekty verejnej správy. „Žiadateľom, ktorí splnia podmienky uvedené vo výzvach, bude poskytnutá dotácia vo výške 80 % oprávnených nákladov. Oprávneným obdobím je 1. január až 31. december 2023,“ priblížil rezort hospodárstva. Podmienkou je taktiež vlastný merač, elektromer alebo plynomer.

Oprávneným nákladom pre určenie výšky dotácie je súčin množstva zemného plynu alebo elektriny v MWh, ktoré žiadateľ odobral v oprávnenom období, a zvýšenia ceny, ktorú zaplatil za spotrebovanú jednotku vyjadrenú v eur/MWh.

Uvedené zvýšenie ceny sa vypočítava ako rozdiel medzi jednotkovou cenou za dodávku komodity, ktorú žiadateľ zaplatil a jednotkovou cenou za dodávku elektriny vo výške 199 eur/MWh alebo jednotkovou cenou za dodávku plynu vo výške 99 eur/MWh.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.