Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. marca 2018 Ostatné od Energia.skTASR

Čínsky koncern neuspel v snahe získať nemeckú rozvodnú sieť

Elia v súčasnosti vlastní v nemeckej firme 60 %, zvyšok patrí austrálskemu fondu IFM Investors. Elia využije svoje predkupné právo a podiel zvýši na 80 % za 976,5 milióna eur. Súhlas protimonopolných úradov sa očakáva v júni. SGCC však stále má šancu, keďže IFM Investors chce znížiť svoj podiel na polovicu.

Keď SGCC vo februári oznámil úmysel kúpiť podiely v 50Hertz, vyvolalo to veľké znepokojnenie nemeckej vlády. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Matthias Machnig vtedy upozornil, že 50Hertz patrí ku kritickej infraštruktúre. To podľa zákona znamená infraštruktúru, ktorá má veľký význam pre fungovanie ekonomiky.

50Hertz prevádzkuje medziregionálnu rozvodnú sieť vo východnom Nemecku a Hamburgu, ktorá zásobuje elektrickou energiou vyše 18 miliónov ľudí. Elia a IFM v roku 2010 kúpili od švédskeho koncernu Vattenfall takmer 10.000 kilometrov dlhú sieť vysokého napätia, za čo zaplatili približne 500 miliónov eur.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.