Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. decembra 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Čínski investori skupujú v Česku solárne elektrárne

Nejde pritom o známu investičnú skupinu CEFC, ktorej českú tvárou je exminister Jaroslav Tvrdík, ale o konkurenčný fond China – CEE Investment. Stojí za ním štátna čínska exportná banka, solárne elektrárne sú zatiaľ jeho jedinou českou investíciou.

Počas nasledujúcich dvoch rokov chcú Číňania získať na českom solárnom trhu 5 %. Tým by sa takmer vyrovnali súčasnému lídrovi, pološtátnej skupine ČEZ. „Predstava čínskeho fondu je mať v Česku elektrárne s výkonom sto megawattov,“ povedal šéf Energy 21 Pavel Maleček, ktorý pre Číňanov nákupy „solárov“ zariaďuje. Práve taký výkon predstavuje uvedený 5-% podiel.

Na nakupovanie si Číňania pripravili takmer 1,5 miliardy USD (1,42 miliardy eur). Podľa odhadov šéfky Solárnej asociácie Veroniky Hamáčkovej by si za tieto peniaze mohli kúpiť až pätinu všetkých českých „solárov“. Okrem Česka však čínsky fond investuje aj inde v strednej Európe, napríklad v Poľsku získal veterné elektrárne.

Najnovším nákupom sú tri solárne elektrárne pri Brne, v blízkosti Tábora a neďaleko Dečína. Obchod českým Hospodárskym novinám (HN) potvrdil sám šéf Energy 21 Maleček. Číňanom „soláry“ predal americký fond Contour Global, ktorý z Česka odchádza. Ide o stredne veľké elektrárne, ktoré za rok celkovo vyrobia elektrinu približne pre dvetisíc domácností.

Práve nakupovanie stredných a menších fotovoltaík je zjavne cestou, kadiaľ sa bude čínska investičné stratégie uberať. Trh so solárnymi elektrárňami je totiž v Česku veľmi rozdrobený. Podľa Solárnej asociácie ich je viac ako 28.000, od najmenších až po najväčšie. Celkovo by dokázali vyrobiť toľko energie ako Jadrová elektráreň Temelín.

A najväčší hráči sa teraz svojich „solárov“ zbavovať nechcú. Číňania už oslovili trojku na trhu, spoločnosť Decca. „Opakovane sme dostali ponuku priamo od Energy 21 alebo čínskych sprostredkovateľov. Chceme však na trhu zostať a predávať nebudeme,“ povedal pre HN zdroj blízky vedeniu firmy, ktorá vlastní druhú najväčšiu solárnu elektráreň v Česku blízko Mělníka.

Tá úplne najväčšia u Ralska patrí lídrovi trhu ČEZ. S Číňanmi teraz nevyjednáva, pološtátna firma však pripúšťa, že by mohla uvažovať o predaji menšinovej časti svojho solárneho biznisu. „Chceme si však udržať väčšinový podiel. O predaji vybraných elektrární teraz neuvažujeme,“ vyhlásil hovorca ČEZ Martin Schreier.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.