Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pirát
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / ste3ve (licencia Creative Commons)
10. februára 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Čínski hackeri údajne ukradli citlivé informácie energetických koncernov

Päť nadnárodných ropných a plynárenských firiem sa stalo obeťami útokov čínskych hackerov. Tí v niektorých prípadoch prenikli do počítačových systémov s pomocou verejných internetových stránok. V iných prípadoch použili infikované e-maily zaslané vedúcim predstaviteľom podnikov, „Neboli to zložité útoky, napriek tomu boli úspešné,“ uviedol viceprezident McAfee pre skúmanie hrozieb Dmitri Alperovitch.

Spoločnosť McAfee nezverejnila konkrétne mená podnikov. Terčom útokov sa údajne stalo aj ďalších sedem firiem, ktoré sa však nedali bližšie identifikovať.

Prístup k napadnutým počítačovým systémom mali hackeri minimálne dva roky. Počas tohto obdobia sa sústredili napríklad na získavanie finančných dokumentov, ktoré súviseli s prieskumom ropných polí. Zriadili si rovnako kópie patentovaných priemyselných postupov. „Takéto informácie sú veľmi citlivé a pre konkurentov by mali veľkú hodnotu,“ uviedol Alperovitch.

Čína je podľa odborníkov vedúcim centrom internetovej kriminality zahŕňujúcu priemyselnú špionáž, ktorá je namierená na veľké podniky. Vysoká úroveň niektorých skorších kybernetických útokov údajne naznačuje, že čínska armáda, či vládne úrady možno kradnú technologické a obchodné tajomstvá s cieľom pomôcť čínskym štátnym podnikom. To však Peking popiera.

Správa McAfee neupresňuje, kto stojí za útokmi na počítače energetických podnikov. „Nemáme žiadny dôkaz, že je to nejakým spôsobom podporované vládou,“ uviedol Alperovitch.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.