Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Čínske plány na ťažbu plynu z bridlíc vraj brzdí nedostatok vody

Zemný plyn alebo ropu je možné z bridlicových hornín získať pomocou tzv. frakovania. To sa používa masovo najmä v Spojených štátoch. Pri využití tejto technológie sa pumpuje chemicky upravená voda s pieskom do vrtu, čím sa hornina štiepi a uvoľňuje sa z nej surovina. Táto metóda sa podľa expertov používa už celé desaťročia k dosiahnutiu starších vrtov aj v Európe. Ekologickí aktivisti ale proti tomuto spôsobu ťažby v poslednej dobe bojujú a tvrdia hlavne, že ohrozuje zásoby podzemnej vody.

Podľa organizácie World Resources Institute sa v čínskych oblastiach s obmedzenými zdrojmi vody nachádza viac než 60 % čínskych zásob bridlicového plynu.

Najväčšie svetové zásoby bridlicového plynu majú podľa nej Čína, Argentína a Alžírsko. Zhruba 38 % svetových zásob pritom vraj leží v oblastiach, kde je vody nedostatok.

Čína podporuje ťažbu z bridlíc, aby získala ďalšiu energiu pre rastúcu domácu ekonomiku a reagovala na rastúce znečistenie v dôsledku činnosti uhoľných elektrární. Krajina podľa vládnych údajov vlani zvýšila ťažbu bridlicového plynu na 200 miliónov metrov kubických, čo je päťnásobok úrovne predchádzajúceho roku. Čínu ale trápi aj najhoršie sucho za pol storočia, ktoré ťažko dolieha predovšetkým na poľnohospodárske oblasti v centrálnej časti krajiny.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.