Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Čínska vláda bude od znečisťovateľov žiadať kompenzácie

Vláda uviedla, že politiku požadovania odškodného po znečisťovateľoch začne testovať v niekoľkých provinciách a v roku 2018 ju plánuje zaviesť celoštátne. Plán sa má týkať zamorenia vzduchu, vody a pôdy, ako aj škôd na živočíchoch a rastlinách.

Čínska vlády prišla s týmto oznámením krátko potom, čo si extrémne hustý smog v metropole Pekingu tento týždeň vynútil uzavretie niektorých diaľnic a škôl a obmedzenia či zastavenie stavebných prác.

Začiatkom tohto týždňa presahovala koncentrácia miniatúrnych škodlivých prachových častíc vo vzduchu na niektorých pekingských predmestiach 900 mikrogramov a na meter kubický. Bezpečný limit PM 2,5 (prachové častice menšie než 2,5 mikrometra) stanovené Svetové zdravotníckou organizáciou je pritom 25 mikrogramov na meter kubický.

V Paríži sa v súčasnosti koná konferencia OSN o klimatických zmenách, z ktorej by mala vzísť nová globálna dohoda o znižovaní emisií skleníkových plynov. Čína po stredajšom rokovaní prisľúbila, že zníženie emisie „hlavných znečisťujúcich látok” v energetickom priemysle do roku 2020 o 60 %.

V prehlásení sa ale neuvádza, o ktoré znečisťujúce látky sa presne jedná, ani je zmienená žiadna hodnota, v porovnaní s ktorou sa majú emisie znižovať.

Peking iba informoval, že týmto spôsobom sa ušetrí asi 100 miliónov ton uhlia ročne a exhalácie CO2, ktorý uvoľňujú do ovzdušia tepelné elektrárne, by mali do roku 2020 klesnúť o 180 miliónov ton.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.