Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. februára 2016 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Čínska Kaidi chce vo Fínsku postaviť závod na biopalivo

Lesný priemysel je tradičným motorom fínskej ekonomiky. Za posledné desaťročie však boli v tomto odvetví zrušené tisíce pracovných miest, pretože kvôli zvýšenému užívaniu digitálnych zariadení sa uzavreli niektoré papierne.

Kaidi uviedla, že závod bude ako hlavnú surovinu využívať drevenú biomasu. Výstavba závodu v meste Kemi na severe krajiny by mala začať na budúci rok a prevádzka sa má spustiť do konca roka 2019.

Kaidi dodala, že ju do Fínska lákajú rozsiahle lesy a štátne dotácie. „Pokiaľ ide o biopalivá, Fínsko je najzaujímavejším investičným cieľom na severnej pologuli,“ uviedol šéf Kaidi Čhcen I-lun.

Počas výstavby závodu v ňom nájde prácu 4000 ľudí. Ide tak o významnú podporu pre ekonomiku, ktorá sa štyri roky stretáva so stagnáciou. „Sú to veľmi pozitívne správy pre Lapónsko a Fínsko. Spracovanie dreva a nové produkty na báze dreva sú pre Fínsko hlavná vec,“ citovala agentúra Reuters ministra práce Jariho Lindströma.

Surovinou závodu má byť tzv. energetické palivo, ktoré obsahuje kúsky dreva a vedľajšie produkty. Kaidi odhaduje, že ročne vyrobí 200.000 ton biopaliva, z toho tri štvrtiny má predstavovať bionafta a zvyšok biobenzín.

Firma Kaidi bola založená v roku 1992 a je jednou z najväčších bioenergetických firiem v Číne. Trhová hodnota firmy je viac než 7 miliárd eur a má viac než 8000 zamestnancov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.