Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uhoľná elektráreň uhlie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ eutrophication&hypoxia (licencia Creative Commons)
25. októbra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Čínska firma sa zaujíma o výstavbu energetického bloku v Poľsku

Jedna z najväčších elektrárenských spoločností v Poľsku, Enea, hľadá firmu, ktorá postaví blok s výkonom 1.000 MW v uhoľnej elektrárni Kozienice. Podľa denníka Dzienniku-Gazety Prawna majú o zákazku v hodnote 5,5 mld. zlotých záujem tri spoločnosti. Ide o čínsku firmu Covec, francúzsku Alstom Power a japonskú Hitachi.

Čínska firma Covec v Poľsku v roku 2009 vyhrala tender na výstavbu dvoch úsekov diaľnice, ktorá má spojiť Lodž s Varšavou. Ponuka bola o niekoľko desiatok percent nižšia ako mala konkurencia. Pri výstavbe však došlo k oneskoreniam a dokonca na jar tohto roku sa stavba na niekoľko týždňov zastavila, pretože spoločnosť neplatila poľským subdodávateľom. Čínska firma dostala výpoveď a poľské riaditeľstvo ciest a diaľnic muselo narýchlo hľadať nové spoločnosti, ktoré dokončia rozostavané úseky.

V prípade, že Covec aj v tomto prípade výstavby nového bloku v elektrárni v Kozienice príde s najnižšou cenou, má obrovskú šancu opäť získať ďalšiu zákazku. Poľské zákony totiž neumožňujú spoločnosti Enea vylúčiť z výberového konania záujemcov ani vtedy, ak existuje podozrenie z dumpingu, uviedol Dziennik-Gazeta Prawna.

Alstom a Hitachi sa zase stretávajú s technickými problémami pri realizácii existujúcich zákaziek. Dôvodom sú kotly zo ocele označovanej ako T24, pri ktorej sa ukázalo, že praská. Dokonca v súvislosti s týmto problémom bude musieť napríklad ČEZ sprevádzkovať nový blok elektrárne v Ledviciach neskôr, než plánoval. Vedenie poľskej elektrárenskej spoločnosti Enea preto v kritériách na výstavbu nového bloku v elektrárni v Kozienice vylúčilo používanie problematického typu ocele.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.