Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Čínska CNPC sa zaujíma o privatizáciu ruskej Rosněfti

Súčasťou privatizačného plánu ruskej vlády pre tento rok je zníženie štátneho podielu v Rosněfti na 50 % zo súčasných 69,5 % Predpokladá sa, že predaj takmer pätinového podielu v Rosněfti prinesie do ruského rozpočtu okolo 650 miliárd rubľov, napísala agentúra Reuters.

CNPC už v ruskom podniku vlastní malý podiel. „Z našej strany existuje záujem. Preštudujeme možnosť zvýšenia svojho podielu v Rosněfti,” povedal Wang ruskej televízii Rossija 24.

Ekonomický poradca Kremľa Andrej Bělousov nedávno uviedol, že Rusko by nemalo predávať podiel v Rosněfti na voľnom trhu, ale malo by sa zamerať na dvoch strategických investorov. K akcionárom Rosněfti patrí tiež britská ropná spoločnosť BP, ktorá vlastní pätinu akcií ruského podniku.

Rusko potrebuje dodatočné rozpočtové príjmy, pretože jeho verejné financie sa kvôli nízkym cenám ropy dostali pod značný tlak. Predaj ropy a zemného plynu zabezpečuje Rusku viac než polovicu príjmov do štátneho rozpočtu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.