Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vazil Hudák (MHSR) - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vazil Hudák (minister hospodárstva SR) - Foto: energia.sk
20. augusta 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Číňania majú podať ponuku na kúpu elektrární do konca mesiaca

Štát v procese predaja väčšinového podielu v spoločnosti Slovenské elektrárne aktuálne čaká na kroky talianskeho Enelu a výber preferovaného partnera, s ktorým chce podpísať memorandum o ďalších rokovaniach. „Mám informáciu v tom zmysle, že tento partner by mal byť vybraný niekedy do konca augusta alebo na začiatku septembra,“ uviedol dnes minister hospodárstva Vazil Hudák na tlačovej konferencii.

Taktiež priznal, že do centrály Enelu v Ríme zatiaľ cestu neplánuje. Záväzné ponuky na kúpu talianskych akcií podali zatiaľ Energetický a průmyslový holding (EPH) a konzorcium MVM Group a Slovnaftu. Ponuka od čínskej spoločnosti CNNC by mala nasledovať už čoskoro.

Číňania spisujú ponuku

„Vieme, že čínska strana – spoločnosť CNNC má takisto záujem a robí si due diligence. Očakáva sa, že záväzná ponuka by mala ísť smerom k Enelu do konca augusta,“ dodal Hudák s tým, že výber partnera štát pozorne sleduje, nakoľko bude mať vplyv na ďalšie negociácie medzi ním, Enelom a tretím záujemcom.

Číňania sa minulý týždeň prišli predstaviť aj na ministerstvo. „Berieme ho ako klasické investora,“ uviedol v reakcii na možné obavy z tohto zatiaľ neznámeho investora na Slovensku. Poukázal pritom, že CNNC sa okrem domáceho trhu angažuje aj v zahraničí, napr. v Brazílii alebo Pakistane.

Poradca po novom – cez SPP

Skomplikoval sa aj proces výberu poradcu. Aktuálne ho vyberalo ministerstvo cestou cez tri konzorciá, ktoré už má vysúťažené. Dva z nich však už poskytujú poradenstvo záujemcom o akcie Enelu, a sú teda v konflikte.

„Na konci dňa sme teda dostali len jednu ponuku, čím vznikla nová situácia a nejde o veľmi súťažný proces. Druhý aspekt je, že ponuka bola výrazne vyššia ako tá, ktorú sme zadefinovali v zadaní,“ vysvetlil minister hospodárstva, ktorý ju preto neakceptoval. Proces sa tak transformuje.

Do hry navyše vstupuje aj myšlienka formovania Slovenského energetického holdingu. Ten by mal združovať aktíva štátu v oblasti energetiky, pričom kľúčovým subjektom v ňom by bolo štátne SPP.

„Preto sme sa s generálnym riaditeľom SPP dohodli, že ďalší výberový proces na poradcu pôjde cez SPP,“ uviedol Hudák. Stihnúť to chcú stále do konca augusta, aby boli pripravení na rokovania s Enelom a novou firmou v septembri až októbri.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.