Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Čína zvyšuje svoj vplyv v Latinskej Amerike cez ropný priemysel

Čínsky prezident podpísal v pondelok (21.7.) s venezuelským kolegom Nicolásom Madurom 38 dohôd. Medzi nimi je aj dohoda o úvere vyše 4 miliardy USD (2,96 miliardy eur). Caracas ju splatí dodávkami ropy. Venezuela teraz dodáva Číne denne 524.000 barelov (barel = 159 litrov) strategickej suroviny, v krátkom čase sa zvýši o 100.000 barelov. Do roku 2016 jej denný export do Číny dosiahne milión barelov.

Venezuela dostáva od čínskej rozvojovej banky v Latinskej Amerike najviac úverov. Od jej založenia v roku 2008 poskytol Peking Caracasu úvery v celkovej hodnote 45 miliárd USD.

Napriek obrovským ropným rezervám chýbajú Venezuele prostriedky na nákup niektorých produktov dennej potreby v zahraničí. Navyše, krajina zápasí s infláciou spotrebiteľských cien, ktorej ročná miera prekračuje 60 %.

Čína pomáha úvermi aj Argentíne. Prezident Si Ťin-pching počas víkendovej návštevy v Buenos Aires prisľúbil financovanie dvoch hydroelektrární a modernizácie železnice. Hospodárske delegácie dohodli obchody za 1,5 miliardy USD.

Obe krajiny si vymenia rezervy vo svojich menách v ekvivalente viac ako 11 miliárd USD. Tým získa Buenos Aires priestor na riešenie svojej zložitej finančnej situácie. Argentína v dôsledku sporu s americkými hedžovými fondmi má takmer nulový prístup na medzinárodný kapitálový trh.

(1 EUR = 1,3518 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.