Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. februára 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Čína zlúči dve veľké firmy z oblasti jadrovej energie

Producent elektriny China Power teraz kontroluje zhruba desatinu čínskeho trhu s jadrovou energiou. SNPTS bola vytvorená v roku 2007 a dostala na starosť jadrovú technológiu prevzatú od americkej spoločnosti Westinghouse Electric. Fúziou oboch firiem vznikne podnik s majetkom viac než 600 mld. jüanov. 

Čínska vláda v januári sľúbila, že pomôže čínskym firmám pri expanzii v zahraničí, zvlášť v prípade firiem zo železničného sektora a z odvetvia jadrovej energie. Rozhnevala tak niektorých obchodných partnerov, ktorí sa obávajú, že je to signál ďalšej vlny dotácií čínskeho vývozu.

Čína v súčasnej dobe poskytuje primárne finančné a stavebné služby pre projekty jadrových elektrární v zahraničí. Niektorí analytici však očakávajú, že po roku 2020 začne vyvážať reaktory a do roku 2030 už bude významným exportérom. Do tej doby sa jej má podariť plne spracovať zahraničnú technológiu a rozvinúť svoj domáci jadrový priemysel.

Globálnemu trhu jadrových technológií dominujú francúzska Areva, ruský Rosatom a japonská Toshiba, ktorá kontroluje firmu Westinghouse.

Čína má v súčasnosti v prevádzke 22 jadrových reaktorov a ďalších 26 je vo výstavbe. Je tak najväčším trhom jadrovej energie. Cieľom Číny je zvýšiť do roku 2020 inštalovanú kapacitu jadrových elektrární na 58 GW zo súčasných 18 GW. Náklady na tento program sa odhadujú na 100 mld. dolárov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.