Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. septembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Čína získala podiel v lukratívnom kazašskom ropnom ložisku Kašagan za 5 mld. USD

Kontrakt za 5 miliárd USD (3,81 miliardy eur) opäť posilní pozíciu Číny v oblasti postsovietskej Strednej Ázie. Kontrakty v ropnom a plynárenskom sektore, ktoré zahrňujú okrem iného výstavbu ropnej rafinérie v Kazachstane, patria do skupiny celkovo 22 dohôd uzatvorených medzi Čínou a Kazachstanom počas návštevy čínskeho prezidenta. Ich celková hodnota sa podľa kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva pohybuje okolo 30 miliárd USD.

Dohodu, v rámci ktorej Číňania získajú v kaspickom ložisku Kašagan 8,3-% podiel, podpíšu v priebehu dnešného dňa šéfovia kazašskej ropno-plynárenskej spoločnosti KazMunaiGas a čínskeho ropného koncernu China National Petroleum Corporation (CNPC). Celá transakcia by sa podľa zdrojov blízkych firmám mala dokončiť najneskôr v októbri. Kašagan je najväčším objavom v ropnom sektore za takmer 50 rokov.

Uzatvorením kontraktu o predaji podielu v Kašagane Kazachstan odstavil od projektu Indiu, ktorá sa tak k ťažbe z lukratívneho ložiska nedostane. Astana sa totiž v júli rozhodla, že využije prednostné právo na kúpu 8,4-% podielu v ložisku, ktoré sa vtedajší vlastník, americká spoločnosť ConocoPhillips, rozhodol predať. Sumu stanovil na 5 miliárd USD. Američania ešte minulý rok oznámili, že svoj podiel predajú indickej firme ONGC. Kazašská vláda však neskôr oznámila, že využije prednostné právo na kúpu podielu, aby ho následne predala Číňanom.

Ložisko Kašagan a s ním susediace ropné polia v Kaspickom mori obsahujú údajne okolo 35 miliárd barelov ropy (1 barel = 159 litrov), z ktorých od 9 do 13 miliárd barelov sa považuje za vyťažiteľné. So začiatkom komerčnej produkcie sa počíta najneskôr do štyroch týždňov.

V prvej fáze produkcie (2013/2014) by sa z ložiska malo denne ťažiť okolo 180.000 barelov ropy, v druhej by sa produkcia mala zvýšiť na 370.000 barelov denne. Okrem KazMunaiGasu a najnovšie CNPC ďalšími firmami, ktoré majú v Kašagane podiely, sú americký ExxonMobil, talianska firma ENI, britsko-holandská Royal Dutch Shell, francúzska spoločnosť Total a japonská firma Inpex.

(1 EUR = 1,3117 USD)

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.