Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
\N
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
\N
27. apríla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Čína začína expandovať aj na poli veternej energetiky, varujú Nemci

Podľa denníka Die Welt pochádza z Číny už 5 z 10 najväčších svetových výrobcov komponentov pre veterné elektrárne. „Priemysel veternej energetiky v Číne výrazne rastie. Technológia je síce ešte trochu pozadu, ale výrobky sú už teraz predajné,“ povedal denníku Financial Times Deutschland Manfred Bayerlein, šéf spoločnosti TÜV-Rheinland, ktorá je jedným z najväčších skúšobných prevádzok pre veterné elektrárne.

Práve Bayerlein upozornil na možnú paralelu medzi vývojom v solárnej a veternej branži. Zatiaľ čo v Nemecku museli producenti fotovoltaických panelov ako Solon, Solar Millennium alebo Q-Cells vyhlásiť insolvenciu, v Číne za 10 rokov vyrástlo viac než 400 firiem, medzi nimi aj svetová jednotka na poli solárnych modulov Yingli.

Opakovanie tohto scenára sa podľa neho musí báť i nemecký priemysel veternej energetiky. Nástup čínskej konkurencie zrazil podľa denníka Hannoverche Allgemeine Zeitung od roku 2008 ceny už o 25 % a spoločnosti ako dánsky Vestas alebo nemecký Nordex spadli do červených čísel.

„Samozrejme, že sa Číňania čoskoro stanú medzinárodnými hráčmi. Niektorí z nich sú nimi už teraz,“ súhlasí šéf Nordexu Jürgen Zeschy. Kontrakty podľa neho uzatvárajú zatiaľ hlavne vo východnej Európe a v Turecku, ak sú súčasne tieto projekty financované tiež z Číny. Tamojší výrobcovia sú doteraz najsilnejšie zastúpení na domácej pôde, kde čínske obchodné bariéry obmedzujú dovoz zo zahraničia.

Prezident Spolkového zväzu veternej energetiky (BWE) Hermann Albers zatiaľ ostáva kľudný.  „V súčasnosti nepozorujeme, že by čínski výrobcovia prenikali na nemecký trh,“ prehlásil na hannoverskom veľtrhu. Nemecké zariadenia sú podľa neho na vyššej úrovni ako svojou kvalitou, tak výkonom.

Čínske firmy to ale s ďalšou expanziou na európsky trh zjavne myslia vážne, napísal Die Welt s odkazom na februárovú dohodu o dodávke dvoch turbín pre veterný park neďaleko švédskeho Karlstadu do čínskeho koncernu Sinovel. Jeho vedenie zákazku označilo za „ukážkový projekt“. „Ak sa tieto turbíny od Sinovelu osvedčia v prevádzke svojou kvalitou a technológiou, bude to ich cesta na európsky trh,“ prehlásil manažér Li Le-čcheng.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.