Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bridlica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bridlicové horniny (Foto: Flickr.com / Seldom Scene Photography. Licencia Creative Commons)
7. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Čína: V ťažbe plynu z bridlíc prekonáme USA

V pondelok (5.12.2011) čínski predstavitelia v katarskej metropole Doha oznámili, že britsko-holandský koncern Royal Dutch Shell našiel v Číne sľubné ložisko bridlicového plynu.

Šéf Sinopecu uviedol, že do piatich až desiatich rokov čínska produkcia bridlicového plynu prekročí objem americkej ťažby. „Myslím, že naše celkové zásoby sú vyššie ako v USA. Naša produkcia sa výrazne zvýši, je to len otázkou času,“ povedal. Dodal, že Čína sa chce poučiť z amerických skúseností a vyhnúť sa niektorým problémom okolo zásob vody spojených s technikami hydraulického štiepenia a horizontálneho vŕtania, ktorými sa plyn z hornín dobýva.

USA v posledných niekoľkých rokoch zažili „bridlicovú revolúciu“, ktorá zásadne premenila miestny trh plynu a začína mať vplyvy aj na svetový trh. Spojené štáty ešte nedávno plyn dovážali, teraz však nastala situácia, kedy americkí ťažiari plánujú vyvážať stlačený plyn do Ázie a začínajú pomýšľať na jeho využitie v ďalších odboroch vedľa tradičného využitia ako zdroja na produkciu elektrickej energie a tepla.

Aprílová správa amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) uvádza, že zásoby technicky tažitelného plynu z bridlíc v Číne dosahujú asi 36 biliónov m3, a sú tak najväčšie na svete. Zásoby USA sú v objeme 24 biliónov m3.

Spoločnosť Shell objavila vo svojich dvoch vrtoch na juhozápade Číny veľmi nádejné množstvo plynu, oznámil zástupca štátnej čínskej spoločnosti PetroChina. Britsko-holandský koncern to nepotvrdil a uviedol len, že dokončí prieskumné vrty do konca tohto roka.

Čína začala s vrtmi na juhozápade krajiny. Do konca roku 2020 by chcela dosiahnuť ročnú produkciu 80 miliárd m3. Na konci tohto desaťročia by už chcela plynom pokryť 10% svojej energetickej spotreby oproti jednému percentu z roku 2006, uviedlo Svetové jadrové združenie.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.