Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. januára 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Čína úspešne ukončila testy reaktora na báze rýchlych neutrónov

Reaktor CEFR o výkone 65 МW bol vybudovaný za účasti expertov z podnikov Štátnej korporácie pre atómovú energiu Rosatom: spoločnosti OKBM Afrikantov, spoločnosti OKB Gidropress (obe sú súčasťou strojárskej divízie Rosatomu – Atomenergomaš), Palivovej spoločnosti TVEL, Federálneho štátneho unitárneho podniku PEI Lejpunskogo a akciovej spoločnosti Atomprojekt.

Spoločnosť OKBM Afrikantov naprojektovala, vyrobila a dodala čerpacie a chladiace zariadenia, špeciálne zariadenia na výmenu paliva, prístroje, sodíkové technológie, výkonné mechanizmy SU3, časti korpusu reaktora a ďalšie. Zároveň dohliadala na výrobu zariadení reaktorového zariadenia.

„Základom CEFR sú princípy reaktorového zariadenia na báze rýchlych neutrónov BN-600. Technický projekt reaktora bol vytvorený v Rusku a na jeho základe čínski experti postavili budovy, zmontovali konštrukcie a vyrobili všeobecné zariadenie elektrárne. Úspešné ukončenie tejto práce vytvára vynikajúce predpoklady pre ďalšie rozšírenie spolupráce podnikov štátnej korporácie Rosatom s Čínskou ľudovou republikou pri rozvoji jadrovej energetiky,“  uviedol Vladimir Sedakov, hlavný inžinier projektu RZ BN-800 na Bjelojarskej jadrovej elektrárni a koordinátor projektu CEFR.

Rusko je svetovým lídrom v oblasti reaktorov na báze rýchlych neutrónov. Na Bjelojarskej jadrovej elektrárni je od roku 1980 v prevádzke jediný priemyselný reaktor na báze rýchlych neutrónov na svete – BN-600 s výkonom 600 MW. V lete minulého roka bola spustená kontrolovaná štiepna reakcia v reaktore BN-800, ktorého spustenie na plný výkon je plánované na tento rok.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.