Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. januára 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Čína údajne vyvinula novú technológiu spracovania jadrového paliva

Peking predstavil svoj objav, ktorý by mohol revolucionalizovať jadrovú energetiku. S využitím novej technológie získavania uránu a plutónia z vyhoretých palivových tyčí by mohli čínske zásoby prírodného uránu na palivo vystačiť až 3.000 rokov. „Technológia je stopercentne originálna,“ vyhlásil v televízii Wang Ťiang, šéf inžinier čínskeho strediska jadrovej spolupráce (CNNC).

Objav je podľa neho výsledkom dlhých 24 rokov výskumu, ktorý počas tohto obdobia zaznamenal aj mnohé tvorčie neúspechy. „Vyhoreté palivo je treba nechať počas zahrievacej fáze prejsť celou radou chemických procesov, aby sa získala znova použiteľná časť materiáu,“ dodal Wang.

Čína je najväčším spotrebiteľom elektrickej energie a uhlia na svete. Pokladá sa tiež za najväčšieho znečisťovatelia ovzdušia. Na druhej strane nikde na svete sa nebuduje v súčasnosti toľko jadrových elektrární ako v Číne. V prevádzke je tu 12 jadrových energoblokov, 24 je vo výstavbe a ďalšie atómové elektráne sú v štádiu plánovania.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.