Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Čína údajne rozšíri ťažbu uhlia do chránenej oblasti na západe krajiny

Štyri veľké uhoľné bane už zaberajú plochu 26 km štvorcových pastvín na úpätí pohoria Čchi-lien a miestami zasahujú aj na územie prírodnej rezervácie, kde je ťažba zakázaná, upozorňuje organizácia Greenpeace.

Čína pritom počíta s trojnásobným rozšírením plochy pre povrchovú ťažbu uhlia. Uhoľné pole tak podľa Greenpeace znečistí Čchingchajsko-tibetskú náhornú plošinu ťažkými kovmi a navyše hrozí, že odstrihne kanál, ktorý odvádza vodu z ľadovcov do riek, čím sa zvýši riziko sucha v západnej časti krajiny.

Zámer rozšíriť ťažbu je v rozpore s rétorikou čínskeho prezidenta. „Mali by sme si byť plne vedomí naliehavosti ochrany životného prostredia a zníženia znečistenia,“ prehlásil vlani Si Ťin-pching. Sľúbil, že stanoví hranicu znečistenia, ktorú nebude možné prekročiť.

Peking v pondelok oznámil, že v roku 2020 bude v metropole zakázané používať uhlie. Mesto sa totiž spolu s ďalšími centrami na východe krajiny stretáva s vysokými hladinami smogu.

Zástupca Greenpeace Li Šuo vyjadril obavy, že ak sa vláda zameria na boj so zdrojmi znečistenia vo východnej časti krajiny, presunie sa ťažba na západ, ktorý je stále „lačný po investíciách“. Spochybňuje ale ekonomickú výhodnosť rozšírenia ťažby uhlia. „Dopyt po uhlí je nízky, ponuka ho značne prevyšuje. Ťažba uhlia v Čching-chaji tak neprinesie veľký zisk, sú s ňou však spojené vysoké ekologické náklady,“ hovorí Li.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.