Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júla 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Čína spustí národný systém obchodovania s emisiami

Čínski predstavitelia sa dohodli na spustení národného systému obchodovania s uhlíkovými emisiami. Pilotná schéma obchodovania sa má stať cenovo efektívnym doplnkom administratívnych opatrení na redukciu emisií CO2. Systém má začať fungovať v rokoch 2011-2015.

Spôsob a forma obchodovania nie je jasná. Vládne stretnutie dosiahlo iba všeobecný konsenzus o potrebe takéhoto systému v Číne. V súčasnosti prebiehajú diskusie expertov a veľkých priemyselných hráčov o prístupe, ktorý má Čína zvoliť, informuje Ria Novosti. Systém sa podľa čínskych predstaviteľov nedotkne medzinárodných rokovaní o klimatických zmenách.

Čína sa v snahe dosiahnuť 20 % zníženie energetickej intenzity doteraz zamerala viac na administratívne, než systémové riešenia. Vláda uzavrela zmluvy s tisíckou najväčších energetických spoločností, ktoré mali uskutočniť opatrenia energetickej efektívnosti. Vládni predstavitelia neskôr označili tento postup za príliš drahý a málo efektívny, uvádza The Times of India.

Peking je najväčším znečisťovateľom ovzdušia na svete. V štatistikách emisií skleníkových plynov predstihol aj USA. Dôvodom je silná závislosť krajiny na fosílnych palivách, predovšetkým uhlí. Podľa Národného energetickej správy musí Čína investovať 738 mil. dolárov ak chce dosiahnuť stanovené ciele do roku 2020, uzatvára Reuters.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.