Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar fact sheet
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bathroom Improvement (licencia Creative Commons)
6. novembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Čína sa sťažuje WTO na EÚ za podporu výrobcov slnečných panelov

Hovorca ministerstva obchodu Šen Tan-jang uviedol, že postup niektorých členov EÚ, ktorí poskytujú svojim výrobcom kolektorov podporu, „vážne poškodzuje čínsky export rovnakej produkcie“.

Stanovisko ministerstva, ktoré bolo publikované v pondelok (5. 11.) nemenuje ani jednu krajinu, ale oficiálna agentúra Sin-chua citovala predstaviteľa ministerstva, ktorý povedal, že Grécko a Taliansko subvencujú projekty slnečných elektrární, ak sa používajú panely vyrobené v EÚ.

V stredu (8.11.) budú členovia americkej Komisie pre medzinárodný obchod (ITC) hlasovať o tom, či čínska podpora domácich výrobcov slnečných panelov poškodzuje americký priemysel. Tým by sa malo skončiť viac ako rok dlhé úsilie ich výrobcov v Spojených štátoch, aby sa realizovalo zvýšenie dovozného cla na panely z Číny. Washington síce v tomto roku zvýšil dovozné clo na ne o 250 %, ale opatrenie nadobudne účinnosť, až keď ho schváli ITC.

Čína a jej obchodní partneri sa po globálnej finančnej kríze z roku 2008 dohodli, že nepodniknú nijaké kroky, ktoré by zhoršili ich vzájomnú výmenu tovarov a služieb, ale napriek tomu začali skúmať, či sa niektoré výrobky neprodukujú so štátnou podporou. Na niektoré z nich si navzájom zaviedli sankčné clá.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.