Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Čína pomôže Srbsku s rozšírením uhoľnej elektrárne

Dohoda sa má podpísať v rámci summitu predstaviteľov krajín strednej a východnej Európy a Číny, ktorý sa uskutoční v Belehrade 16. a 17. decembra.

Čínski investori sa stále častejšie zameriavajú na energetické projekty na Balkáne a zvyšujú tam svoju angažovanosť. Ukazujú tak ochotu prevziať väčšie riziká než európski konkurenti na miestnom trhu, ktorý by sa prípadne mohol stať lukratívnym trhom s dobrým napojením na EÚ a priestorom pre rast cien.

Projekt zahŕňa výstavbu nového bloku s inštalovaným výkonom 350 MW a rozšírením ťažby v neďalekej bani na uhlie Drmno. Dokončenie investície má trvať 5 rokov, dodal Jovanović. Srbská vláda a štátna spoločnosť Elektroprivreda Srbihej (EPS) sa bude na projekte podieľať čiastkou 107 miliónov dolárov. EPS tiež teraz modernizuje elektráreň.

Vzhľadom k zastarenej technológii dva bloky elektrárne dnes vyrábajú menej elektriny, než je ich kapacita. Modernizácia má zvýšiť ich produkciu, predĺžiť životnosť a znížiť emisie skleníkových plynov.

Výroba elektriny zo starnúcich elektrární na uhlie má na celkovej výrobe elektriny v krajine dvojtretinový podiel. Zvyšok pripadá na vodné elektrárne. Krajina naliehavo potrebuje modernizovať svoju energetickú infraštruktúru, aby uspokojila rastúci dopyt po elektrine.

Energetický sektor Srbska je pod veľkým tlakom od májových veľkých povodní. Zaplavená bola aj baňa, ktorá dodáva uhlie do najväčšej srbskej elektrárne a krajina kvôli tomu musela začať dovážať elektrinu i uhlie, uzavrela agentúra Reuters.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.