Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2014 Ostatné od Energia.skSITA

Čína obnoví clá na dovoz uhlia

Zatiaľ nie je isté, či clá budú mať dopad aj na Indonéziu, ktorá je druhým najväčším dovozcom paliva do Číny. V dohode o voľnom obchode medzi Čínou a združením ASEAN totiž Peking všetkým signatárskym krajinám sľúbil nulové dovozné clá pre niektoré energetické zdroje.

Pred rokom 2005 clo na dovoz všetkého uhlia, s výnimkou koksovateľného, činilo 6 %. Potom Peking začal clo postupne znižovať a v roku 2007 ho zrušil. Clo na koksovateľné uhlie bolo trojpercentné a Peking ho zrušil v roku 2005.

Čínske ministerstvo financií v dnešnom prehlásení uviedlo, že dovozné clo na antracitové a koksovateľné uhlie sa vráti na 3 %. Clo na nekoksovateľné uhlie bude činiť 6 %. Dovozné clo pre brikety, palivo vyrobené z uhlia a ďalšie palivo bude 5 percentné.

Najnovšia snaha o obmedzenie dovozu prichádza po takmer roku intenzívneho lobovania popredných čínskych ťažbárov. Tí sa snažili odvrátiť príliv lacných dodávok, ktoré zaplavili domáci trh a stiahli miestne ceny najnižšie za 6 rokov. Čínsky národný zväz uhlia vyzval Peking, aby konal rýchlo a podporil domáci sektor, v ktorom je už 70 % baní stratových a viac než polovica firiem dlží mzdy.

Minulý mesiac Čína oznámila, že v rámci boja proti znečisťovaniu ovzdušia od roku 2015 zakáže dovoz a domáci predaj uhlia s vysokým obsahom popola a síry. Austrálske bane však toto rozhodnutie neovplyvní, lebo regulácia sa netýka elektrární.

O obnove dovozných ciel sa špekulovalo už od konca minulého roku. Niektorých odborníkov z odvetvia ale prekvapila jeho výška a množstvo druhov uhlia, ktorých sa dotkne.

Čína je najväčším svetovým producentom aj spotrebiteľom uhlia. Vlani doviezla 327,1 milióna ton uhlia. Dovoz mala na celkovej spotrebe uhlia v krajine podiel 10 %.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.